The impact of groundwater management to reduce desertification in Al-Anbar governorate
Al-Anbar ilinde çölleşmeyi azaltmada yeraltı suyu yönetiminin etkisi
  1. Tez No: 649863
  2. Yazar: BILAL ALI ABBAS AL-HALBOOSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT HULUSİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çölleşme olgusu, genel olarak bitki ve hayvan yaşamını tehdit eden olaylardan biridir. Bu fenomenin yayılması, doğal bitki örtüsü eksikliğinin yanı sıra tarımsal üretim ve ormanların konut, aşırı otlatma ve tomruklama için taranmasına neden oldu, bu nedenle çölleşme insan hayatı için bir tehdittir. Bu nedenle, dünya ülkeleri toplu olarak Birleşmiş Milletler ve diğer bölgesel örgütler gibi uluslararası kuruluşlar aracılığıyla bu tehlikeli fenomeni durdurmak için büyük çaba harcıyorlar. çalışma sorunu hakkındaydı - Al-Anbar Valiliği'ndeki mevcut yeraltı suyunun sınırları nelerdir.Çölleşmeyi azaltmak için yeraltı suyunun maksimum kullanımı ne ölçüde.Yeraltı sularına yatırım alanlarında genişleme olasılığı nedir. Doğal kaynakların - genel olarak - ve özellikle bitki örtüsünün - ulusal ekonomideki büyük önemi ve bazı bölgelerde çölleşmeye yol açan kötüleşen durumu göz önüne alındığında, Çevre Kalite Otoritesi bu konuyu; doğrudan veya müdahalesiz müdahale ile bu sektörü iyileştirme ve canlandırma amacı Doğrudan bu bozulmayı ve çölleşmeyi durdurmak. çalışma aşağıdakileri buldu 1- Eski sulama yöntemlerini kullanmanın yanı sıra ve bu zenginlikle uğraşanların çoğunda farkındalık olmaması nedeniyle Al-Anbar'ın su kaynaklarının toplam% 50'sinin kaybedilmesi veya yıpranması nedeniyle. 2- Yanlış insanlar“suyun tükenmez bir servet olduğunu”ve bunun değeri düşük bir meta olduğunu fark ederler. 3-Tüm kullanım faaliyetleri için su ihtiyacı sayıları değil yakın gelecekte artacaktır. Anbar ilinde kullanılmakta olan kullanımlarda aynı yöntemlerin devam edip etmediği ve içme suyu seviyesinde bile ele alınamayan bir kriz olup olmadığı ele alınabilir. 4-Öncelikle kuraklık yapan ve çölleşmeye neden olan doğal faktörlere ek olarak, insanların çölleşme sorununu derinleştiren doğal kaynaklara karşı rasyonel davranışı ile temsil edilen insan faktörleri olduğu sonucuna varılmıştır. 5-Çölleşme sorunu çalışma alanında bir kerede ortaya çıkmadı, ancak bu boyutta ortaya çıkışı kuraklık faktörü ile uzun süre doğal kaynaklarla irrasyonel uğraş birikimi arasındaki sentezin bir sonucuydu. 6-Çölleşmenin korkunç etkileri ve maliyetler nedeniyle, Anbar Valiliği'nde çölleşmeyle mücadele konusu, sorunun ölçeğinin şiddetlenmesi ve hızlanma hızı nedeniyle hızlı bir çözüm gerektiren en önemli konulardan biri haline gelmiştir. çölleşme. Anbar Valiliği'nin çabalarına rağmen, çölleşmeyi izleme ve çölleşmeyle mücadele süreci hala daha fazla çaba ve birleşmeye ihtiyaç duyuyor ve bunun için aşağıdaki önerileri öneriyoruz; - 1-Çölde yaşayan çiftçilere artezyen kuyuları kazmaları ve tuzluluk ve kuraklık taşıyan ağaç dikimi konusunda farkındalık yaratmaları konusunda yardımcı olun. 2- Tarımsal kullanımda modern sulama yöntemlerinin ve ileri yöntemlerin kullanılmasının gerekliliği, mevcut geleneksel% 40 verimlilik yöntemi yerine sulama verimliliğini% 90'a çıkaracaktır. 3- Anbar Valiliği'nde sulama projeleri geliştirmek ve sızıntı ve buharlaşmayı azaltmak için verimlilik seviyelerini yükseltmek ve dağıtımda gelişmiş elektronik kontrol sistemlerini benimsemek için yeni küresel değişkenlere göre gözden geçirmek. 4-Çölleşmeyle mücadele operasyonlarını uygularken çoğalmayı önlemek amacıyla, çölleşmeyle mücadele kurumları ile çevrenin korunması ve toprak ve yeraltı sularından kaynakların korunması alanında çalışan diğer kurumlar arasındaki işbirliğini arttırmak. 5- Çölleşme ile mücadelede tüm fiziksel, biyolojik ve sosyal ve ekonomik yönleri ele alan entegre bir yaklaşım benimsemek. 6- Çölleşmeyle mücadele çabalarında yerel halkın farkındalığının artırılmasına paydaşların Anbar Valiliği'ne katılımı. 6- Anbar Valiliği'nde çölleşme kontrol operasyonlarını uygulamak için kamu fonlarının seferber edilmesini teşvik etmek ve özel sektör fonlarının seferber edilmesini teşvik etmek 7- Özdeş ve standartlaştırılmış standartlar yoluyla arazi bozulumuyla ilgili doğru veri tabanları oluşturma çabalarını arttırmak ve genişletmek.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of desertification is one of the phenomena that threaten plant and animal life in general. The spread of this phenomenon has led to a lack of natural vegetation as well as agricultural production and crawling of forests for housing, overgrazing and logging, so desertification is a threat to human life. Therefore, the countries of the world collectively, through international organizations such as the United Nations and other regional organizations, make tremendous efforts to stop this dangerous phenomenon. the problem of study was about - What are the limits of the available groundwater in Al-Anbar Governorate. To what extent is the maximum utilization of groundwater to reduce desertification.What is the possibility of expansion in the fields of investment in groundwater.In view of the great importance of natural resources - in general - and vegetation - in particular in the national economy and its deteriorating situation that led to desertification in some areas, the Environmental Quality Authority has placed this issue on top of its priorities with the aim of rehabilitating and reviving this sector through direct or non-intervention Direct to stop this deterioration and desertification. The study found out the following 1- Loss of a total of 50% of Al-Anbar's water resources due to either wasting or worn out facilities, as well as using old irrigation methods and because of the lack 2- The wrong people realize that“water is an inexhaustible wealth”and that it is a commodity of little value. 3-The water needs for all uses activities will increase in the near future, not numbers It can be addressed if the same methods continue in the uses currently used in Anbar province and there will be a crisis that cannot be addressed even at the level of drinking water. 4-It was concluded that, in addition to the natural factors that are primarily drought and which cause desertification, there are human factors represented by the rational behaviour of humans towards natural resources, which deepens the problem of desertification. 5-The problem of desertification did not arise at once in the study area, but its emergence in this size was a result of the synthesis between the drought factor and the accumulation of irrational dealing with natural resources during a long period of time. 6-Due to the dire effects of desertification and the costs involved, the issue of combating desertification in Anbar Governorate has become one of the most important issues that requires a speedy solution due to the exacerbation of the scale of the problem and the accelerating pace of desertification. Despite the efforts made by Anbar Governorate, the process of monitoring desertification and combating desertification still needs more efforts and unification, and for this we propose the following recommendations; - 1-Help farmers who living in the desert dig artesian wells and raise awareness about planting trees bearing salinity and drought. 2- The necessity of using modern irrigation methods and advanced methods in agricultural uses from It would raise irrigation efficiency to 90% instead of the current traditional method of 40% efficiency. 3- Developing irrigation projects in Anbar Governorate and reviewing them according to the new global variables to raise the level of their efficiency to reduce leakage and evaporation ، and to adopt advanced electronic control systems in distribution. 4-To enhance cooperation between institutions concerned with combating desertification and other institutions working in the field of environmental protection and the conservation of resources from lands and groundwater, in order to avoid duplication when implementing operations to combat desertification. 5- Adopting an integrated approach to combating desertification that addresses all physical, biological and social aspects and economic. 6- Participation of stakeholders in Anbar Governorate in enhancing awareness of the local population in efforts to combat desertification. 6- Promote the mobilization of public funding and encourage the mobilization of private sector funding to implement desertification control operations in Anbar Governorate. 7- Increase and expand efforts to establish accurate databases on land degradation by means of identical and standardized standards