Cypermethrin uygulanmış buğday tohumlarının çimlenme ve erken fide gelişimi üzerinde dışsal epibrassinolid'in etkisi
Effect of exogenous epibrassinolid on germination and early seedling growth of cypermethrin treated wheat seeds
  1. Tez No: 887207
  2. Yazar: SONGÜL KONU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Cypermethrin (CP) insektisitinin etkisi altındaki ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) ve makarnalık buğday (Triticum durum Desf.) tohumlarında ekzojen Epibrassinolide (EBr) uygulamasının çimlenme ve erken fide büyümesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Her petri kabında 20 tohum bulunan kontrollü iklimlendirme kabininde şu uygulamalar yapıldı: 0 (uygulama yok), 25 ppm CP, 50 ppm CP, 100 ppm CP, 25 ppm CP+10-5 M EBr, 50 ppm CP+ 10-5 M EBr, 100 ppm CP+10-5 M EBr. Sonuç olarak, CP derişimlerinin makarnalık ve ekmeklik buğdaylarda çimlenme oranlarında azalmaya neden olmuştur. Uygulamalar karşılaştırıldığında, CP-EBr kombinasyonundaki çimlenme oranlarının yalnız CP uygulamalarından daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Diğer yandan, CP buğdaylarda fizyolojik değişimlere neden olmuştur. Hidrojen peroksit ve MDA düzeylerindeki artışlar, CP'nin buğday hücrelerinde oksidatif strese neden olduğunu göstermiştir. EBr uygulaması ise CP'nin toksik etkilerini azaltmada bu hormnun rolünün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of exogenous Epibrassinolide (EBr) application on germination and early seedling growth of breat wheat (Triticum aestivum L.) and durum wheat (Triticum durum Desf.) seeds under the influence of Cypermethrin (CP) insecticide. The following applications were made in the controlled climate cabinet with 20 seeds in each petri dish: 0 (no application), 25 ppm CP, 50 ppm CP, 100 ppm CP, 25 ppm CP+10-5 M EBr, 50 ppm CP+10-5 M EBr, 100 ppm CP+10-5 M EBr. As a result, CP concentrations caused a decrease in germination rates in durum and bread wheats. When the applications were compared, it was seen that the germination rates in the CP-EBr combination were higher than in CP applications alone. On the other hand, CP caused physiological changes in wheats. Increases in hydrogen peroxide and MDA levels showed that CP caused oxidative stress in wheat cells. EBr application has shown that this hormone may have a role in reducing the toxic effects of CP. The effect of EBr applications on germination was not found to reduce the effects of CP. Similar findings were also found in total phenolic contents. In contrast, non-protein sulfhydryl group contents were found to increase relative to control. In addition, the fact that the highest hydrogen peroxide and malondialdehyde contents were determined in individual CP applications compared to CP+EBr applications.