Bir lojistik firmasında sürdürülebilirlik raporu ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of sustainability and practices in a logistics company
  1. Tez No: 887223
  2. Yazar: EZGİ ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sürdürülebilirlik, çevresel etkilerin azaltılması, yeşil üretim ve tedarik zinciri, ekolojik unsurların korunması gibi konular günden güne şirketlerin varlıklarını sürdürebilmesi için zorunlu hale gelmektedir. Bu bağlamda tedarik zincirinin en önemli ayaklarından biri olan lojistik faaliyetlerinin de bu yönde pozisyon alması beklenmektedir. Sürdürülebilirlik raporlamaları ise sürdürülebilirlik faaliyetlerinin bir deklarasyonu olarak, paydaşlarla bu faaliyetlerin paylaşılmasının ve paydaşlar tarafından anlaşılmasının en etkili yöntemlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı; sürdürülebilirlik raporlamalarının tarihsel gelişiminin incelenmesi ve bu kapsamda örnek olarak lojistik sektörü özelindeki bir şirkette sürdürülebilirlik raporlaması ayrıntılarının ve sürdürülebilirlik uygulamalarının ele alınmasıdır. Bu nedenle, örnek olarak seçilen lojistik firmasının sürdürülebilirlik raporlaması verileri ve sürdürülebilirliğin çevresel boyutuna etki eden sürdürülebilirlik uygulamaları incelenmiştir. Lojistik faaliyetlerinden kaynaklı en büyük çevresel etki, taşımada kullanılan yakıt nedeniyle karbon emisyonlarının oluşumudur. Bu bağlamda karbon emisyonlarının değişimleri, araç başına, kilometre başına gibi çeşitli şekillerde, üç yıllık periyotta incelenmiştir ve emisyon azaltımına yönelik öneriler tartışılmıştır. Üç yıllık veriler üzerinden, araç başına ton CO2e değişimleri incelendiğinde, 2020 yılında 4,97 ton CO2e/araç, 2021 yılında 5,54 CO2e/araç, 2022 yılında ise 5,35 CO2e/araç değerleri ortaya çıkmaktadır. Kilometre başına ton CO2e değerleri ise 2020 yılında 0,00082 CO2e/km, 2021 yılında 0,00081 CO2e/km, 2022 yılında ise bu değer 0,00084 CO2e/km olmuştur. Araç başına ton CO2e artış değişimleri sırasıyla; %11,5 artış, %3,43 azalış şeklindedir. Kilometre başına ton CO2e artış değişimleri sırasıyla; %0,49 azalış, %3,51 artış olarak hesaplanmıştır. Taşıma haricinde; depolama, ofis faaliyetlerinden kaynaklı enerji tüketimleri, su ve doğalgaz gibi kaynak kullanımları ve atık oluşumları da incelenerek diğer çevresel etkiler değerlendirilmiştir. Sürdürülebilirlik raporlamasının incelenmesi kapsamında ise lojistik firmasının yayınladığı üç adet raporun içerikleri, raporlamada yer alan çevresel konuların değişimi, raporun Küresel Raporlama İnisiyatifi (Global Reporting Initiative) indeksiyle olan eşleşmeleri gibi konular irdelenmiştir. Sonuç olarak, bir lojistik firmasının çevresel etkilerine karşılık olarak uyguladığı ve uygulayabileceği sürdürülebilirlik faaliyetlerine ilişkin çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Issues such as sustainability, reduction of environmental impacts, green production and supply chain, protection of ecological elements are becoming mandatory for companies to survive day by day. In this context, logistics activities, one of the most important pillars of the supply chain, are expected to take a position in this direction. Sustainability reporting, as a declaration of sustainability activities, is one of the most effective methods of sharing and understanding these activities with stakeholders. The purpose of this study is to examine the historical development of sustainability reporting and, in this context, to examine the details of sustainability reporting and sustainability practices in a company in the logistics sector. For this reason, the sustainability reporting data of the logistics company selected as an example and sustainability practices affecting the environmental dimension of sustainability are analysed. The biggest environmental impact of logistics activities is the formation of carbon emissions due to the fuel used in transport. In this context, the changes in carbon emissions are examined in various ways such as per vehicle, per kilometre and over a three-year period and suggestions for emission reduction are discussed. When the changes in tons of CO2e per vehicle are examined over three years of data, it has been emerged the values of 4.97 tons of CO2e/vehicle in 2020, 5.54 CO2e/vehicle in 2021 and 5.35 CO2e/vehicle in 2022... The tonnes of CO2e per kilometre was 0.00082 CO2e/km in 2020, 0.00081 CO2e/km in 2021 and 0.00084 CO2e/km in 2022. The changes in tonnes of CO2e per vehicle are 11.5% increase and 3.43% decrease, respectively. Changes in tonnes of CO2e per kilometre are calculated as 0.49% decrease and 3.51% increase, respectively. Apart from transport, other environmental impacts were assessed by analysing energy consumption from storage and office activities, resource use such as water and natural gas, and waste generation. Within the scope of examining sustainability reporting, issues such as the contents of three reports published by the logistics company, the change of environmental issues in the reporting, and the matching of the report with the Global Reporting Initiative (GRI) index were examined. As a result, inferences have been obtained regarding the sustainability activities that a logistics company has implemented and can implement in response to its environmental impacts.