Friction stir welding of similar and dissimilar 2024-6061 aluminium alloys
Benzer ve benzer olmayan 2024-6061 alüminyum alaşımların sürtünme karıştırma kaynağı
  1. Tez No: 887224
  2. Yazar: HAMID MOHAMMED KODI KODI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sürtünme karıştırma kaynağı (FSW), 2xxx ve 6xxx serisi gibi benzer ve farklı alüminyum alaşımlarının kaynaklanması için kullanılan nispeten modern bir birleştirme teknolojisi ve katı hal kaynak işlemidir. Bu çalışmada, benzer ve farklı Al alaşımları (AA6061-T6 ve AA2024-T3) 2mm kalınlığındaki levhalar üzerinde, farklı üç takım dönüş hızında (450,710 ve 1400) RPM ve üç farklı kaynak hızı veya ilerleme hızında (45) sürtünme karıştırma kaynağı yapılmıştır. ,71 ve 112) mm/dak. silindirik pim geometrisi kullanılarak eğim açısı 2° dereceydi. Birleşim kalitesini ve kaynakların sağlamlığını değerlendirmek için X-ışını radyografisi ve çekme testi gibi birçok test ve muayene yapılmaktadır. Kaynak bölgelerini ve bunların çeşitli kaynak bölgelerindeki mikro yapılarını ve sertlik VII dağılımlarını incelemek amacıyla kaynakların kesitinde mikro yapı ve mikro sertlik testleri yapılmıştır. Yorulma kırılma yüzeyinin fraktografisini incelemek için SEMEDS ci(HAZ)ları kullanıldı. Ayrıca kaynak bölgelerinde kırılma sonrası element analizini bilmek için EDS kullanıldı. Kaynak kalitesini ve bağlantı verimliliğini belirtmek için tüm kaynaklı bağlantılar için çekme testi yapılır. Benzer ve farklı FSW bağlantılarının kesitleri boyunca mikro sertlik dağılımları en iyi kaynak koşullarında araştırıldı Benzer ve farklı FSW için çekme ve bükme testinden sonra yorulma kırılma yüzeyini incelemek için SEM kullanıldı. Benzer olmayan FSW bağlantı noktalarının gerilme mukavemetinin (332 MPa), benzer FSW bağlantı noktalarından (322 MPa) daha yüksek olduğu bulunmuştur; her iki sonuç da aynı koşullarla ilişkilidir (710 RPM ve 112 mm/dak) Tüm numuneler için baz alaşımları ve kaynaklı bağlantılar, bazı mikro çatlakların yayılması ve çizgilenmesi nedeniyle daha fazla kırılma tipi (bölünme kırılması) ile sonuçlanır, ancak bazı yüzey kırılma tipi (gevrek kırılma) ile sonuçlanır. En önemli sorun araştırma veya kaynak yapma girişiminde bulunmadığım 2 mm kalınlığındaki alüminyum alaşımının kaynaklanmasıdır. İnce alaşımların kaynaklanması teknolojisi, iş parçasının dalgalı hareketini ve kaymasını önlemek için yüksek bir bağlama sistemi gerektirir.
Özet (Çeviri)
Friction stir welding (FSW) is a relatively modern joining technology and solid-state welding process used for welding similar and dissimilar aluminum alloys such as 2xxx and 6xxx series. In this study the friction stir welding is conducted on similar and dissimilar Al alloys (AA6061-T6 and AA2024-T3) of 2mm thick plates at three different tool Rotating Speeds (450,710 and 1400 RPM) and three various travail speeds or Travel Speed (45,71 and 112mm/min). with using cylindrical pin geometry and tilt angle was 2° degrees. Many tests and inspections are carried out such as X-ray radiography and tensile test to evaluate the joint quality and the soundness of weldments. Microstructure and microhardness test were done on cross section of welds in order to study the welding zones and their microstructure and hardness distribution on various welding zones. V SEM-EDS instruments were used to study the fractography of tensile fracture surface. Also EDS was used to know the elemental analysis in weld zones after fracture. Tensile test is curried out for all welded joints to indicate the weld quality and joint efficiency. Microhardness distributions across section of similar and dissimilar FSW joints are investigated at the best welding conditions. SEM was used to study the fracture surface after tensile and bending test for similar and dissimilar FSW. It was found the tensile strength for dissimilar FSW joints were (332 MPa) which are higher than that of similar FSW joints which was (322 MPa), both results associated at the same conditions (710 RPM and 112 mm/min). For all samples base alloys and welded joints, result more fracture type (cleavage fracture) because some micro cracks propagation and striation, but some surface fracture type (brittle fracture).