Antarktik mikrometeoritlerin spektroskopik yöntemlerle karakterizasyonu
Characterization of antarctic micrometeorites by spectroscopic methods
- Tez No: 887232
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, TÜBİTAK 119N207 numaralı“Antarktik Meteoritler ve Mikrometeoritler”1001-KUTUP projesi kapsamında, Antarktika'nın donmuş sedimanları içerisinden ayrıştırılmış mikrometeoritleri, farklı spektroskopik yöntemler kullanarak, mineralojik ve kimyasal bileşimlerini tayin etmek ve literatürdeki diğer mikrometeoritlerle karşılaştırarak taneleri sınıflandırmaktır. İlk aşamada mikrometeoritlerin detay görüntülemeleri yapılmış ve literatürdeki diğer mikrometeoritlerle karşılaştırılarak, sınıflandırılmaları yapılmıştır. Ardından mikrometoritlerin, mineral bileşimleri belirlenmiş ve dokusal ve petrografik incelemeleri tamamlanmıştır. Mineral bileşimlerinin tayini amacıyla RAMAN spektroskopisi analizi yöntemi kullanılmıştır. Mikrometeoritlerin element bileşimleri, iz ve nadir toprak element konsantrasyonları Lazer Aşındırmalı İndüklenerek Eşleşmiş Plazma Kaynaklı Kütle Spektrometresi (LA-ICP-MS) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca epoxy mount içerisindeki mikrometeoritlere iç yapıları, Taramalı Elektron Mikroskopi-Enerji Yayılımlı X-ışını (SEM-EDX) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma, konusu itibariyle Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilmiştir, Türkiye'deki mikrometeorit araştırmaları için yeni veriler üretilerek, literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the mineralogical and chemical compositions of micrometeorites, separated from the frozen Antarctica sediments, using various spectroscopic methods, and to classify these grains by comparing them with other micrometeorites in the literatüre (TUBITAK 119N207“Antarctic Meteorites and Micrometeorites”1001-POLAR Project). In the first stage, detailed images of micrometeorites were made and they were classified by comparing them with other micrometeorites in the literature. Then, the mineral compositions of the micrometeorites were determined and their textural and petrographic examinations were completed. RAMAN spectroscopy analysis method was used to determine the mineral composition. The elemental compositions, trace and rare earth element concentrations of the micrometeorites were measured using the Laser Alation Inductive Coupled Plasma-Induced Mass Spectrometry (LA-ICP-MS) method. Additionally, the internal structures of micrometeorites in the epoxy mount were examined using the Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive X-ray (SEM-EDX) method. This study was carried out for the first time in Turkey due to its subject, and contributed to the literature by producing new data for micrometeorite research in Turkey.