Özel maksatlı araçlarda güç aktarma sisteminin modellenmesi
Modeling of powertrain system in special-purpose vehicles
  1. Tez No: 887237
  2. Yazar: ORKAN BURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İstifleme makineleri genellikle belirli görevleri tekrarlı bir şekilde yapan özel maksatlı araçlardır. İçten yanmalı motorla tahrik edilen istifleme makinelerinde iki tane ana güç talebi oluşmaktadır. Bunlardan ilki aracı hareket ettirmek için tahrik tekerlerinden yola aktarılan güçtür, ikinci güç ise istifleme görevini yerine getirmek için hidrolik pompanın talep ettiği güçtür. Bu talep edilen iki güç talebinin karşılanması genellikle fosil bazlı yakıtlarla sağlanmaktadır. Bir istifleme makinesinin tasarımında oldukça geniş ve kritik tasarım kararları alınır ve bunların en başında işletme maliyetlerinin de zirvesinde olan“Düşük Yakıt Tüketimi”beklentisi bulunmaktadır ve forkliftlerde yakıt tüketiminin hesaplanması için farklı standartlar mevcuttur, bu standartların en yaygın olarak kullanılanı da VDI 2198'dir. Bu standart; sınırlar belirlenmiş test parkurunda 60 dakikalık bir çevrim sonucu forklift yakıt tüketimini litre / saat olarak ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı; istifleme makinesinin aktarma organlarının bilgisayar ortamında modellenmesi ve VDI 2198 standardından gelen yol çevriminde koşturulması ile bir yakıt tüketim değerinin elde edilmesidir. Sonrasında enstrümante edilmiş forklift ile forklift üzeri yakıt tüketim testinin icra edilmesi ve gerçek yakıt tüketim değerinin elde edilmesidir ve son olarak; bu iki yakıt tüketim değerlerini kıyaslamak ve modeli doğrulamaktır. Böylelikle bundan sonrası için tasarlanacak olan istifleme makinesinin tasarımının en başında VDI 2198'e göre saatte kaç litre yakıt tükettiğini bilinecek, farklı motor ve aktarma organlarını model üzerinde değiştirilerek yakıt tüketimine etkisi irdelenecektir. Doğrulanmış olan bu model ile teste ihtiyaç kalmadan yakıt tüketimini bilenecektir.
Özet (Çeviri)
Stacking machines are special-purpose vehicles that usually perform specific tasks repetitively. Stackers driven by an internal combustion engine have two main power demands. The first is the power transferred from the drive wheels to the road to move the vehicle, and the second is the power demanded by the hydraulic pump to perform the stacking task. These two power demands are usually met by fossilbased fuels. In the design of a stacker, a wide range of critical design decisions are made, and at the top of these is the expectation of“Low Fuel Consumption”, which is also at the top of operating costs, and there are different standards for calculating fuel consumption in forklifts, the most widely used of these standards is VDI 2198. This standard expresses forklift fuel consumption in liters per hour over a 60-minute cycle on a test track with defined limits. The aim of this study is to obtain a fuel consumption value by modeling the drivetrain of the stacker in a computer environment and running it on the road cycle from the VDI 2198 standard. Afterwards, the fuel consumption test on the forklift with the instrumented forklift is performed and the actual fuel consumption value is obtained and finally; these two fuel consumption values are compared and the model is validated. In this way, the design of the stacking machine to be designed in the future will be done at the very beginning.