Susturucularda perfore delik çapı, perfore adedi ve boru çapının geri basınca etkisinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of the effect of perforated hole diameter, number of perforations and pipe diameter on back pressure in silencers
  1. Tez No: 887246
  2. Yazar: DOĞANCAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Egzoz susturucuları, dizel veya benzinli motor farketmeksizin otomobil ve kamyonlarda, motorsikletlerde, jeneratörlerde, deniz taşıtlarında, uçaklarda, vinç ve ekskavatör gibi inşaat ve endüstriyel ekipmanlarda kullanılmaktadır. Bu susturucuların temel amacı, içten yanmalı motorlardan kaynaklanan yüksek ses seviyesini azaltmak ve egzoz gazlarının atmosfere atılabilmesini sağlamaktır. Ancak egzoz sistemlerinde kullanılan ses emici malzemeler, rezonatörler ve borular gibi direnç elemanları, gaz akışını kısıtlar ve egzoz sisteminde yüksek bir geri basınç oluşturur. Oluşan geri basınç sebebiyle yanmış gazlar serbestçe atılamadığı için, motorun verimliliği azalmaktadır. Bu çalışmada, egzoz sistemindeki karşı basınç oluşumunu etkileyen perfore delik çapı, boru çapı ve delik sayısı parametreleri incelenmiştir. Her bir parametrenin geri basınç üzerindeki etkisini belirlemek için, Solidworks Flow Simulation programı kullanılarak teorik modelleme ve analizler elde edilmiştir. Teorik analizleri yapılan susturucuların, arge laboratuvarındaki test sistemi ile egzoz geri basınç deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar kapsamında, farklı geometrik konfigürasyonlara sahip susturucu modelleri kullanılarak elde edilen veriler, grafik, çizelge ve şekiller kullanılarak detaylı bir şekilde sunulmuştur. Çalışma sonunda elde edilmiş veri ve analizler, hem üreticilere hem de araştırmacılara susturucu tasarımı ve egzoz geri basıncı arasındaki ilişki konusunda önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Exhaust silencers are used in cars and trucks, motorcycles, generators, watercraft, aircraft, construction and industrial equipment such as cranes and excavators, regardless of whether they are diesel or gasoline engines. The main purpose of these silencers is to reduce the high noise level from internal combustion engines and to ensure that exhaust gases can be discharged into the atmosphere. However, resistance elements such as sound absorbing materials, resonators and pipes used in exhaust systems restrict gas flow and create a high back pressure in the exhaust system. Due to the back pressure, the efficiency of the engine is reduced because the combusted gases cannot be freely exhausted. In this study, the parameters of perforation hole diameter, pipe diameter and number of holes affecting the backpressure formation in the exhaust system are investigated. In order to determine the effect of each parameter on back pressure, theoretical modeling and analysis were obtained using Solidworks Flow Simulation program. Exhaust back pressure experiments of the theoretically analyzed silencers were carried out with the test system in the R&D laboratory. Within the scope of the experimental studies, the data obtained by using silencer models with different geometric configurations are presented in detail using graphs, charts and figures. It is thought that the data and analysis obtained at the end of the study will provide important contributions to both manufacturers and researchers on the relationship between muffler design and exhaust back pressure.