Kafa tabanı lokalizasyonundaki tümör ve tümör benzeri lezyonlarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemenin tanı değeri BT ve MRG bulgularının histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması
The Comparison of CT and MRI result with histopathological findins in tumors and tumor like lesion of basis cranii
- Tez No: 88725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM AÇIKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada kafa tabanı lokalizasyonunda kitle ve kitle benzeri lezyon düşünülen 61 olgunun BT ve MRG bulgularını histopatolojik sonuçlarla birlikte değerlendirdik. 61 olgunun 16'sını (%26) hipofiz makroadenomları, 5'ini (%8) kordomalar, 4'ünü (%6) kraniofarengioma, 9'unu (%14) menenjioma, 7'sini (%11) juvenilanjiofibrom, 5'ini (%11) nazofarinks karsinomu, 7'sini (%11) akustik nörinomlar, 4'ünü (%6) epidermoid kistler ve 4'ünü (%6)'de kraniofasial fibröz displaziler oluşturmaktaydı. Kafa tabanı lokalizasyonunda primer tümör benzeri patolojisi olan bu 61 olgu hem BT hem MRG'de %100 doğru tanımlandı. Bunun altında kitlelerin geç dönemde incelenmiş olmasının etkili olabileceği düşünülmektedir. Kafa tabanında lokalize lezyonlarda BT kolay uygulanması ve yaygın oluşu nedeniyle ilk tercih edilecek yöntemdir. BT kafa tabanı kitlelerini tanımakta yeterli olmakla beraber kitlenin çevre yumuşak dokularla olan ilişkisinin değerlendirilmesi, kitle içi hemoraji varlığının saptanmasında MRG'ye göre yetersiz kalmaktadır. Buna karşılık kitle içi kalsiflkasyonların saptanması ve lezyona komşu kemik yapılardaki destrüksiyon gibi değişikliklerin gösterilmesinde BT MRG'ye göre daha iyi sonuç vermektedir. MRG multiplanar inceleme yapabildiği ve yumuşak doku patolojilerine olan yüksek duyarlılığı nedeni ile kitle içindeki hemoraji varlığını tesbit etmede, lezyonun çevre dokularla ilişkisini ortaya koymada BT'ye göre belirgin üstünlüğe sahiptir. Kemiğe yakın küçük tümörleri, pitüiter fossa, internal akustik kanal, orta kranial fossa tabanını görüntülemede MRG daha duyarlıdır. Kemik MRG'de sinyalsiz alan olarak görüldüğü için artefakt daha azdır ve ödem daha iyi görülür. 81
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The comparison of CT and MRI results with histopatological findings in tumors and tumor like lesions of basis cranii. In this study we have evaluvated the CT and MRI findings of 61 patients who have been tought to have tumors and tumur like lesions in basis cranii with histopatogic results.16 (%26), 5( %8 ), 4(%6 ), 9( %14 ), 7 ( %11 ), 5( %8 ), 7(% 11), 4(%6), 4(%6). out of 61 cases consisted of pitiitier macroadenomas, chordomas, craniopharanjiomas, menengiomas, juvenilanjiofibromas, nasopharinx carsinomas, acustik schwannomas, epidermoid cysts and craniofascial fibrous dysplasies respectively. All of these 61 cases were verified by both CT and MRI This was partly due to late examination of these lesions. CT is the first prefered choice in localized lesions in basis cranii seens its easy aplication and widespread usage. Although CT is enough to identify masses in basis cranii, it is not enough in evaluation of relations of masses with its enverimental soft tissues and in determination of availability of internal hemorrahage with respect to MRI. However CT has given better results with respect to MRI in finding internal masses calsifications and in displaying changes such as destructions in bone structures of neighbore lesions MRI has obvious advantages over CT for its multiplaner investigations capacity, high sensivity to soft tissues, patologies, identifiying of the availability of internal hemorrahage, displaying the relation of lesions with its enverimental tissues MRI is more sensivity in displaying the small tumors near the bones, pitutier fossa, internal acustik channel and middle cranial fossa base. Since bones are seen as signal void in MRI, artifact is lesser and odema is seen more neatly 82