Bir çorap fabrikasında altı sigma ile süreç iyileştirme
Process improvement with six sigma in a socks factory
- Tez No: 887254
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İşletmeler günümüzdeki çetin rekabet şartlarına ayak uydurabilmek için, ürünlerini piyasa fiyatından daha düşük maliyetle, müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde üretmek zorundadırlar. Bir işletme, üretim maliyetlerini ne kadar düşürebilirse, piyasada o düzeyde kalıcılık sağlamış olur. İş süreçlerindeki performansın, kalıcılıkta büyük önemi vardır. Süreç iyileştirme yöntemleri ile işletmeler; müşteri memnuniyeti, kalite, hatasızlık, israfı azaltma, maddi kazanç gibi faydalar sağlamaktadırlar. Bu faydaların kalıcılığı için süreç iyileştirme yöntemleri ile iş süreçleri sürekli olarak analiz edilerek, gerekli iyileştirmeler ile sürdürülebilirlik sağlanmalıdır. Yalın Altı Sigma metodolojisi, sektör fark etmeksizin uygulanabilen, süreç performansının sigma düzeyine göre değerlendirip maliyetlerin düşürülmesine, performansın ve verimliliğin arttırılmasına olanak sağlayan ve böylece rekabet edebilirliği en yüksek seviyeye ulaştırabilen bir metodolojidir. Bu çalışmada, Altı Sigma ile bir çorap fabrikasında süreç analizi ve süreç iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Yalın Altı Sigma metodolojisi“Tanımla, Ölç, Analiz Et, İyileştir, Kontrol Et”kelimelerinden oluşan TÖAİK (DMAIC: Define, Measure, Analyse, Improve, Control) üretim süreçlerinin iyileştirilmesine ve üretim sürecinde ana malzeme olarak kullanılan iğnenin kırılma oranının azaltılmasına uygulanarak, üretim maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen Yalın Altı Sigma çalışması sonucunda sağlanmış olan iyileştirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to comply with today's competitive conditions, businesses can produce at a lower cost than the market price and meet customer expectations. The more a business can reduce its production costs, the more permanent it will be in the market. Performance in business processes is of great importance in permanence. Businesses with process improvement methods; They provide benefits such as customer satisfaction, quality, error-freeness, waste reduction and financial gain. Lean Six Sigma methodology is a methodology that can be applied regardless of the sector, allowing the process performance to be evaluated according to the sigma level, reducing costs, increasing performance and efficiency, and thus reaching the highest level of competitiveness. In this study, process analysis and process improvement studies were carried out in a socks factory with Six Sigma. Within the scope of the study, it was aimed to reduce production costs by applying the Lean Six Sigma methodology DMAIC, which consists of the words“Define, Measure, Analyze, Improve, Control”, to the improvement of production processes and to reduce the breakage rate of the needle used as the main material in the production process. The improvements achieved as a result of the Lean Six Sigma work carried out are presented.