Biyokütle atıklarının metilen mavi adsorpsiyon kapasitelerinin incelenmesi
Investigation of the methylene blue adsorption capacities of biomass wastes
  1. Tez No: 887256
  2. Yazar: TIBA SALEH GHANI AL-OKAIDAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, organik bazlı atık hammaddenin sulu bir ortamda çeşitli renkleri etkili bir şekilde giderebilen bir adsorban malzemesi olarak etkisini Metilen Mavisi (Methylene Blue - MB) boya adsorpsiyonu kullanarak araştırmaktadır. Organik atık olarak ağaç yaprağı, muz kabuğu, limon kabuğu ve nar kabuğu kullanılmaktadır. Bu malzemeler yıkandıktan sonra kurutulmuş ve boyut küçültme işlemi uygulanmıştır. Hiçbir kimyasal işlem uygulanmamıştır. MB giderim verimliliği incelenirken parametre olarak, başlangıç boya konsantrasyonu (10–1000 mg/L), sıcaklık (5°C, 25°C ve 40°C), temas süresi (0, 2, 5, 10, 20, 30, 45, 60, 90, 180, 240, 300, 360, 420, 1440 dakika) ve adsorban miktarı (30, 50, 100, 250 mg) incelenmektedir. MB konsatrasyon ölçümleri için 665 nm dalga boyuna ayarlanmış UV spektrofotometre kullanılmıştır. Boyar madde çözeltilerindeki zamanla gerçekleşen konsantrasyon değişimleri kullanılarak adsorbsiyon kapasitesi, qe ve verim, % değerleri tespit edilmiştir. kullanılan organik atıkların adsorban olarak kullanarak boya giderimi için optimum koşulların neler olduğu hakkında bilgi sunmakta ve etkili ve çevre dostu adsorban olarak kullanılabilirliklerini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of an adsorbent material derived from organic waste in removing various colors from an aqueous medium, using Methylene Blue (MB) dye adsorption. Organic wastes such as tree leaves, banana peels, lemon peels, and pomegranate peels are used. After being washed, these materials are dried and subjected to size reduction. No chemical treatments are applied. The efficiency of MB removal is examined by varying parameters such as initial dye concentration (10–1000 mg/L), temperature (5°C, 25°C, and 40°C), contact time (0, 2, 5, 10, 20, 30, 45, 60, 90, 180, 240, 300, 360, 420, 1440 minutes), and adsorbent amount (30, 50, 100, 250 mg). A UV spectrophotometer set at a wavelength of 665 nm is used for measuring MB concentrations. The adsorption capacity (qe) and efficiency (%) values are determined by observing the concentration changes over time in the dye solutions. This study provides insights into the optimal conditions for dye removal using the organic wastes as adsorbents and demonstrates their potential as effective and environmentally friendly adsorbents.