Decoding government discourse on the IMF: the case of Mexico
IMF üzerine hükümet söyleminin çözümlenmesi: Meksika örneği
- Tez No: 925133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Meksika örneği üzerinden Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) borç almış hükümetlerin Fon hakkındaki söylemlerinin arkasındaki motivasyonları ve belirleyici etkenleri araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, değişen ekonomik ve siyasi koşullar bağlamında, IMF'ye dair hükümet söylemlerini şekillendiren faktörleri açığa çıkararak uluslararası organizasyonlara yönelik hükümet tutumlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmayı yönlendiren temel soru,“IMF'den borç almış ülkelerdeki hükümetlerin söylemini belirleyen faktörler nelerdir?”sorusudur. Bu amaçla, eleştirel söylem analizi (ESA) ve söylem-tarihsel yaklaşım (STY) nitel yöntemleri kullanılarak, Meksika'daki politika yapıcıların 2013 ile 2023 yılları arasındaki söylemleri incelenmiş, birincil ve ikincil kaynaklardan elde edilen veriler kapsamlı bir biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Meksika'da IMF ile ilgili hükümet söyleminin, olumlu ve umutlu bir tondan negatif ve suçlayıcı bir tona doğru bir değişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Söylemdeki bu değişimin çeşitli etmenler tarafından şekillendirildiği gözlenmiştir. İlk olarak, sol popülist lider Andrés Manuel López Obrador'un (AMLO) seçilmesinden önceki dönemde, özellikle Enrique Peña Nieto döneminde, Meksika hükümeti ile IMF arasında işbirlikçi ve destekleyici bir tonun hakim olduğu görülmüştür. Buna karşın, AMLO'nun seçim kampanyası ve Aralık 2018'de başlayan liderliği ile birlikte, Meksika hükümetinin IMF ile ilgili söylemindeki tonun iyimserlikten giderek artan düşmanlığa dönüştüğü ve özellikle COVID-19 pandemisi sırasında ve sonrasında bu durumun yoğunlaştığı tespit edilmiştir. İkinci olarak, bu tez, popülist hükümetin politikacılarının söylemlerinde kendilerini ulusal ve uluslararası siyasette elitlere karşı halkın koruyucusu olarak konumlandırdığını ve popülist olmayan hükümete göre daha duygusal bir dil kullandığını ortaya koymaktadır. Son olarak, söylemdeki negatif tonun ve IMF'yi günah keçisi olarak konumlandıran suçlayıcı dilin yoğunlaşmasının, hükümetin iç siyasetteki gücünü ve meşruiyetini sağlamlaştırmasıyla eş zamanlı olarak gerçekleştiği görülmüştür. Bu çalışma, IMF literatürü ile popülizm çalışmalarının kesişiminde ele alınan ancak yeterince incelenmemiş bir alanı irdelemesi nedeniyle yenilikçi bir nitelik taşımaktadır. Bu tez, uluslararası ilişkiler ve uluslararası politik ekonomi disiplinlerindeki araştırmacılara IMF'den borç almış hükümetlerin Fon'a yönelik bakış açılarının ve söylemlerinin evrimine yönelik çıkarımlar sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the motivations and determinants behind borrowing governments' discourse on the International Monetary Fund (IMF), focusing on the case of Mexico. The objective of this thesis is to shed light on the attitudes toward international organizations by unraveling the factors shaping the sentiment of incumbent governments regarding the IMF in the context of changing economic and political circumstances. The main question guiding this study was,“What factors determine the borrowing governments' discourse on the IMF?”Drawing on the qualitative method of critical discourse analysis (CDA) and the discourse-historical approach (DHA), this thesis examines the tone portrayed in Mexican policymakers' discourse between 2013 and 2023 through an analysis of primary and secondary sources. The results of this analysis revealed a shift in the Mexican political discourse concerning the IMF from a positive and optimistic sentiment to a negative and blaming tone. This shift was characterized by a number of factors. Firstly, the era before the election of the left-wing populist leader, Andrés Manuel López Obrador (AMLO), witnessed a positive tone, indicating cooperation and endorsement between Mexico and the Fund, particularly during Enrique Peña Nieto's presidency. Conversely, beginning with AMLO's electoral campaign and under AMLO's leadership since December 2018, the sentiment gradually transitioned from unreserved optimism to increasing hostility, notably intensifying during and after the COVID-19 pandemic. Secondly, this thesis concludes that the governmental statements, since the populist government assumed power, positioned the government as the defender of the people against the corrupt elites both in domestic and international politics and displayed a more emotional language than the non-populist government. Lastly, the intensification of negative tone and scapegoating language in discourse coincided with the consolidation of power and legitimacy of the government within domestic politics. This thesis is novel as it addresses an understudied area at the intersection of IMF literature and populism studies. This research contributes to the literature by providing insights into how borrowing governments' discourse towards the IMF evolve for scholars of international relations and international political economy.