Finans sektöründe çalışanların işten ayrılma niyetlerinin ve sessiz istifalarının insan kaynakları analitiği yöntemleri ile tahmin edilmesi
Predicting employee intentions to leave and quiet quitting in the finance sector with human resource analytics methods
  1. Tez No: 887265
  2. Yazar: HASAN BURAK AYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz iş dünyasında, İK yönetimi süreçleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Şirketler, çalışanlarının mutluluğunu ve iş memnuniyetini artırmak için çeşitli stratejiler uygulamakta ve bu stratejilerin başarısı için çeşitli ölçütler geliştirmektedirler. Tüm bu çalışmalara rağmen çalışanlar dönem içinde iş motivasyonlarını ve bağlılıklarını kaybetmekte ve işten ayrılma niyetine girmektedir. Bu durum birçok şirket için önemli bir sorundur. Bununla beraber son yıllarda çalışanın resmi olarak işten ayrılmadan işe katılımını azalttığı veya işine olan ilgisini kaybettiği bir durumu ifade eden sessiz istifa kavramı öne çıkmıştır. Bu tür istifa durumunda çalışanlar, fiziksel olarak işyerine gelmeye devam etse de, motivasyonları ve performansları düşebilir, iletişim azalabilir ve genel olarak işleriyle ilgilenmezler. xii COVID 19 Pandemi süreci sonrasında değişen iş dinamikleri sonucunda çalışanların bağlılığı farklı kuşaklardaki çalışanlar için değişiklik göstermektedir. Şirketler, bu bilgiyi kullanarak çalışanların iş memnuniyetini ve motivasyonunu artırmak için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak, işten ayrılma niyetini önceden tahmin etmek, çoğu zaman zor olabilir ve çoğu zaman, çalışanlar ayrılık kararını vermeden önce işverenleriyle bunu paylaşmadıkları için bu durum işverenler için bir sürpriz olabilmektedir. Bu bağlamda, YZ teknolojileri, işverenlere çalışanların işten ayrılma ve sessiz istifa niyetlerini önceden tahmin etme ve buna göre önlemler alma imkânı sunmaktadır. YZ algoritmaları, şirketlerin çalışanların verilerini analiz ederek işten ayrılma niyetlerini tahmin etmelerine olanak tanır. Bu tez, YZ algoritmalarının kullanımıyla farklı kuşaktaki bireylerin işten ayrılma ya da sessiz istifanın önceden tahmin edilmesi konusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
fore, which refers to a situation in which an employee reduces his/her participation or loses interest in his/her job without officially quitting. In this type of resignation, employees may continue to physically come to work, but their motivation and performance may decline, communication may decrease and they are generally not interested in their work. As a result of changing business dynamics after the COVID 19 pandemic, employee engagement varies for employees of different generations. Using this knowledge, companies are resorting to various methods to increase employees' job satisfaction and motivation. However, predicting turnover xiv can often be difficult and often comes as a surprise to employers as employees do not share their decision to leave with their employers before making it. In this context, artificial intelligence technologies offer employers the opportunity to predict employee turnover and silent resignation tendencies and take measures accordingly. Artificial intelligence algorithms allow companies to predict employee turnover trends by analyzing employee data. This thesis addresses the issue of predicting the tendency of individuals of different generations to quit or silent resignation through the use of artificial intelligence algorithms.