Çalışanların dönüşümcü liderlik algısının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde iş-yaşam dengesinin aracı rolü: Türk finans sektörü üzerinde bir araştırma
The mediating role of work-life balance in the effect of transformational leadership perception of employees on intent to leave: A research on the Turkish financial sector
  1. Tez No: 756920
  2. Yazar: ERDAL İNCELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küreselleşmenin dönüştürücü etkilerini hızlandırdığı günümüz iş ortamında, nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyan finans sektöründe, işletmelerin çalışanların işten ayrılma niyetlerini yönetmeleri önem arz etmektedir. Kurumsal uygulamaların benzeşmesi karşısında liderlerin rolünün artması ve iş-yaşam dengesine önem veren kültürel yapıların pozitif çalışan deneyimi yaratması, çalışanların işten ayrılma niyetlerini düşürecek yönde etkiye sahip olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı çalışanların dönüşümcü liderlik davranışı algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde iş-yaşam dengesinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmada istatistiksel analize uygun veri sağlama kapasitesi olması nedeniyle nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma pandemi döneminde gerçekleştirildiği için anket uygulaması çevrimiçi uygulama aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 411 Türk finans sektörü çalışanından toplanmıştır. Verilerin analizinde SmartPLS v.3.3.6 kullanılmıştır. Araştırma modelinin test edilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesinden yararlanılmıştır. Analizler ikinci nesil çok değişkenli bir istatistiksel teknik olan Varyans Tabanlı Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS_SEM) uygulama prensiplerine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırma modeli değişkenlerinin yapısı ile ilgili tespitler yapıldıktan sonra ölçüm modeli ve yapısal model kabul görmüş yaklaşım ve referans değerler kullanılarak test edilmiştir. Bulgular dönüşümcü liderlik algısının işten ayrılma niyeti üzerinde negatif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı, iş-yaşam dengesi üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, iş-yaşam dengesinin ise işten ayrılma niyeti üzerinde istatiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre iş–yaşam dengesinin dönüşümcü liderlik algısı ve işten ayrılma niyeti arasında kısmi aracılık etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, where globalization accelerates its transformative effects, it is important for businesses to manage the turnover intention of employees in the financial sector, which needs qualified workforce. The increasing role of leaders as the corporate practices become more similar and the creation of positive employee experience by cultural structures that give importance to work-life balance will have a positive effect on employees' intention to stay at work. The main purpose of this study is to examine the mediating role of work-life balance in the effect of employees' perception of transformational leadership on intent to leave. In this research due to its capacity to provide data suitable for statistical analysis, the survey method used as one of the quantitative research methods. Since this research was carried out during the pandemic period, the survey applied through the online application. Data were collected from 411 Turkish finance sector employees by using convenience sampling method. SmartPLS v.3.3.6 was used in the analysis of the data. Structural Equation Modeling was used to test the research model. The analyses were carried out according to the application principles of Variance Based Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS_SEM), a second generation multivariate statistical technique. After determining the structure of the research model variables, the measurement model and the structural model were tested using accepted approaches and reference values. The findings showed that the perception of transformational leadership has a negative and statistically significant effect on turnover intention, positive and statistically significant effect on work-life balance, and moreover work-life balance has a statistically significant and negative effect on turnover intention. According to the results of the research, it was found that the work-life balance has a partial mediation effect between the perception of transformational leadership and the intention to leave.