Türkiye'de gayrimenkul piyasasının incelenmesi ve piyasaya yönelik SWOT analizi uygulaması
Analysis of the real estate market in Turkey and application of SWOT analysis for market assessment
  1. Tez No: 887267
  2. Yazar: AYŞENUR DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın temel amacı Türkiye'nin ekonomik büyümesinde ve kentsel gelişiminde önemli bir rol oynayan gayrimenkul piyasasının mevcut durumuna ve potansiyeline yönelik ip uçları sunarak, Türkiye'deki gayrimenkul piyasasının güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlarını ve tehditlerini belirleyerek piyasaya yönelik daha detaylı bir analiz yapabilmektir. Bu amaçla tezde literatür incelenmiş, saha araştırması yapılmış ve mevcut piyasa dinamikleri ve trendlerini incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına bakıldığında Türkiye'deki gayrimenkul piyasasının hızlı bir şekilde genişlediği ve çeşitlendiği görülmektedir. Bununla beraber gayrimenkul piyasasında bazı eksikliklerin olduğu ve beraberinde bazı risklerle karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu çalışmanın önemi Türkiye'deki gayrimenkul piyasasının mevcut durumunu ve gelecek potansiyelini daha detaylı bir şekilde anlamamıza ve bu alanda karar vericilere, yatırımcılara ve politika yapıcılara rehberlik niteliği taşımamıza yardımcı olmasıdır. Bununla beraber tezin bulguları ve önerileri, gayrimenkul sektöründeki aktörler için stratejik planlama ve karar alma süreçlerine yönelik önemli bir katkı sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to understand the current state and potential of the real estate market, which plays an important role in Turkey's economic growth and urban development. The main objective of the research is to identify the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the real estate market in Turkey and to make a more detailed analysis of the market. To this end, the thesis reviewed the literature, conducted field research and analyzed current market dynamics and trends. The findings of the study show that the real estate market in Turkey is rapidly expanding and diversifying. However, it is seen that there are some shortcomings in the real estate market and that it faces some risks. The importance of this study is that it helps us to understand the current state and future potential of the real estate market in Turkey in more detail and to provide guidance to decision makers, investors and policy makers in this field. In addition, the findings and recommendations of the thesis can make an important contribution to strategic planning and decision-making processes for actors in the real estate sector.