Görme engelli bireyler için bilgi gizliliğini koruyarak bir kısa mesaj ve saat bilgilendirme sistemi geliştirilmesi
Developing a short message and clock information system for visually imparied persons by considering privacy issues
- Tez No: 887268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN İŞLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, görme engelli bireylerin bilgiye erişimini ve günlük yaşamlarını iyileştirmek amacıyla tasarlanmış bir kısa mesaj ve saat bilgilendirme sistemi geliştirme projesini ele almaktadır. Görme engelli bireyler, bilgi gizliliği içeren içeriklere erişimde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yenilikçi fikirlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez, bu ihtiyaca çözüm bularak bilgi gizliliğini koruyacak bir teknolojik çözümün nasıl tasarlandığını ve geliştirildiğini incelemektedir. Bu çalışmanın odak noktası, görme engelli kullanıcıların cep telefonlarına gelen kısa mesajları ve saat bilgilerini bilgi gizliliğini sağlayacak şekilde bir cihaz ve entegre yazılım platformunun geliştirilmesidir. Günlük yaşamımızda aktif olarak kullandığımız akıllı saatleri kullanarak, görme engelli bireylerin bu sistemi etkili bir şekilde kullanmalarına olanak tanımaktadır. Ayrıca, projenin gizlilik ve güvenlik yönleri bu projenin ana temasını oluşturmaktadır. Kısa mesaj içerikleri ve saat bilgileri, yetkisiz erişime karşı korunmakta ve yalnızca yetkilendirilmiş kullanıcılar tarafından erişilebilmektedir. Sonuç olarak, bu tez görme engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir teknolojik çözümün tasarımını ve geliştirilmesini ele almaktadır. Ayrıca, bu projenin toplumsal kabulünü ve erişilebilirlik teknolojileri konusundaki farkındalığı artırmaya yönelik potansiyel etkilerini incelenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the development of a technological solution designed to enhance the daily lives of visually impaired individuals by improving their access to information while safeguarding their privacy. Visually impaired individuals face unique challenges in accessing information due to their limitations in visual content perception. This thesis explores the design and development of a technological solution aimed at addressing this need and preserving information privacy. The central focus of this study is the development of a portable device and integrated software platform that enables visually impaired users to audibly read short messages received on their mobile phones and receive clock notifications. User-friendly interfaces, voice guidance, and text-to-speech features facilitate effective use by visually impaired individuals. Moreover, stringent attention is paid to the privacy and security aspects of the project. Short message contents and clock notifications are protected against unauthorized access and can only be accessed by authorized users. The thesis is evaluated by conducting usability tests on the developed system and through collaboration with real visually impaired users. The results provide critical insights into the system's usability and effectiveness. In conclusion, this thesis addresses the design and development of a technological solution with the goal of enhancing the quality of life for visually impaired individuals. Additionally, it examines the potential impact of this project on societal acceptance and awareness of accessibility technologies.