Algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterlilik ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived parental relationship and emotional self-efficacy and social media addiction
  1. Tez No: 887303
  2. Yazar: ERHAN İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada algılanan ebeveyn ilişkisi ve duygusal öz yeterlilik ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için Duygusal Öz Yeterlilik Ölçeği, Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 18-30 yaş aralığında 300 katılımcı dahil edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda duygusal öz yeterlilik ile sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı ve orta düzeyde negatif bir ilişki; algılanan ebeveyn ilişkisi alt boyutlarından bağımlı anne ve bağımlı baba alt boyutlarında ise anlamlı ve düşük düzeyde pozitif bir ilişki bulgulanmıştır
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between perceived parental relationship and emotional self-efficacy and social media addiction. The Emotional Self-Efficacy Scale, Perceived Parental Relationship Scale and Social Media Addiction Scale were used for the research. 300 participants between the ages of 18-30 were included in the research. The data obtained was analyzed with the SPPS 22.0 program. As a result of the research, there is a significant and moderate negative relationship between emotional self-efficacy and social media addiction; A significant and low-level positive relationship was found in the dependent mother and dependent father sub-dimensions of perceived parental relationship.