Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, öz-yeterlik ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between social media addiction, self-efficacy and social appearance anxiety in adolescents
- Tez No: 870044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada ergenlerin sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz-yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 21/12/2023 - 21/02/2024 tarihleri arasında Konya Selçuklu merkez ilçesindeki liselerde eğitim gören öğrencilerle yapılan bu çalışmada, ilgili literatür incelenerek öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, yaş, cinsiyet, sigara ve alkol kullanımı, anne ve babalarının yaş ve eğitim düzeyi, algılanan anne-baba tutumu, bilgisayar, telefon/tablet kullanımı, sosyal medya kullanımı gibi konuları içeren 26 soruluk bir anket formu, 9 sorudan oluşan Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ), 16 sorudan oluşan Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve 21 soru ve 3 farklı alt boyuttan oluşan Çocuklar için Öz-yeterlik Ölçeği kullanıldı. Çalışmaya 14- 17 yaş aralığında olan, nörolojik ve bilişsel açıdan soruları yanıtlayacak kapasitede olan ve anket formundaki soruları cevaplamayı kabul eden öğrenciler dahil edildi. Toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında analiz edildi. Bulgular: Bu çalışmaya 486 lise öğrencisi dahil edildi. Katılımcıların %52,7'si (n=256) erkek, yaş ortalaması 15,94±1,08 yıl, vücut kitle indeksi (VKİ) persentil ortalaması %51,67±31,07 olarak tespit edildi. Cinsiyete göre ESMBÖ ve SGKÖ puanı benzerdi, erkeklerde toplam öz-yeterlik ve duygusal öz-yeterlik düzeyi daha yüksek saptandı. Katılımcıların %24,5'i 9. Sınıf (n=119), %31,9'u 12. Sınıf (n=155)'tı. 9.sınıfa giden öğrencilerin akademik öz-yeterlikleri daha düşük, sosyal görünüş kaygısı seviyeleri daha yüksekti. Sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin her iki cinsiyette benzer olduğu görüldü. Öğrencilerin %13,0 (n=63) 8 saatten fazla internet kullanmaktaydı. İnternette geçirilen sürenin sosyal medya bağımlılığını artırdığı görüldü. Anne baba yaşı, eğitimi ve birliktelik durumu ile ESMBÖ, SGKÖ, öz-yeterlik arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Öğrencilerin %68,7'si (n=334) anne tutumunu vii destekleyici olarak tanımladı. Destekleyici ebeveyn tutumuna sahip bireylerin sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı düzeylerinin daha düşük olduğu, özyeterlik düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı. Kendini kilolu olarak nitelendiren ergenlerin sosyal görünüş kaygıları daha yüksek, genel öz-yeterlik ve duygusal özyeterlikleri seviyeleri daha düşüktü. Araştırmaya katılan öğrencilerin %15,6'sı (n=76) sigara, %8,0'ı (n=39) alkol kullanmaktaydı. Sigara ve alkol kullananların ESMBÖ puanları daha yüksek, toplam öz-yeterlik ve akademik öz-yeterlik puanları daha düşüktü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between adolescents' social media addiction, social appearance anxiety and self-efficacy levels. Materials and Method: Between the dates of 21/11/2023- 21/01/2024, this study was conducted with students attending high schools in the central district of Konya Selçuklu. Pertinent literature was reviewed, and a 27-item questionnaire covering students' socio-demographic characteristics such as age, gender, smoking and alcohol use, parents' ages and educational levels, perceived parental attitudes, computer, phone/tablet usage, and social media usage was administered. Additionally, a Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA) consisting of 9 questions, a Social Appearance Anxiety Scale with 16 questions, and a Self-Efficacy Scale for Children comprising 21 questions across 3 sub-dimensions were used. Participants included students aged 14-17 who were capable of answering the questions neurologically and cognitively and agreed to respond to the questionnaire. The collected data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 software package. Results: 486 high school students were included in this study. 52.7% (n=256) of the participants were male, the average age was 15.94±1.08 years, and the average body mass index (BMI) percentile was 51.67±31.07%. ESMS and SGKS scores were similar according to gender, total self-efficacy and emotional self-efficacy levels were found to be higher in men. 24.5% of the participants were in the 9th grade (n = 119), and 31.9% were in the 12th grade (n = 155). Students in the 9th grade had lower academic self-efficacy and higher social appearance anxiety levels. It was observed that social media addiction levels were similar in both genders. 13.0% (n=63) of the students were using the internet for more than 8 hours. It has been observed that the time spent on the internet increases social media addiction. No significant relationship was found between parents' age, education and partnership status and ESMS, SGQ, self-efficacy. 68.7% of the students (n=334) defined the mother's attitude as ix supportive. It was found that individuals with a supportive parental attitude had lower levels of social media addiction and social appearance anxiety, and higher levels of self-efficacy. Adolescents who described themselves as overweight had higher social appearance concerns and lower levels of general self-efficacy and emotional selfefficacy. 15.6% (n=76) of the students participating in the research were using cigarettes and 8.0% (n=39) were using alcohol. Those who smoked and drank alcohol had higher ESMSS scores and lower total self-efficacy and academic self-efficacy scores.