Myofasyal ağrı sendromlu hastalarda kuru iğneleme tekniği ile alet destekli yumuşak doku mobilizasyon tekniği ve kas enerji tekniği etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of dry needling technique with instrument-assisted soft tissue mobilization technique and muscle energy technique in patients with myofascial pain
  1. Tez No: 887304
  2. Yazar: SERCAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma üst trapez (ÜT) kasında aktif myofasyal tetik noktası (MTN) olan myofasyal ağrı sendrom'lu (MAS) hastalarda ev egzersiz programı (EEP), kuru iğneleme (Kİ)+EEP ve kas enerji tekniği (KET) ile birlikte alet destekli yumuşak doku mobilizasyonu (ADYDM)+EEP tedavilerinin elektrofizyolojik, fonksiyonel, klinik ve psikolojik durum üzerine kısa dönem etkilerini göstermek amacıyla yapıldı. MAS tanısı alan, ÜT kasında en az bir aktif MTN' si olan 33 hasta randomize olarak 11'er kişilik 3 gruba ayrıldı. EEP tüm gruplarda hergün, diğer tedaviler 2 haftada toplam 3 seans uygulandı. MTN' lerde elektrofizyolojik değerlendirme iğne EMG, basınç ağrı eşiği (BAE) algometre, istirahat ve aktivite ağrı şiddeti Vizuel Anolog Skala (VAS), boyun eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre, psikolojik durum Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), boyun fonksiyonel durumu Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi'yle (BÖS) değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to show the short-term effects of home exercise programme (HEP), dry needling (DN) + HEP and muscle energy technique (MET) combined with instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) + HEP treatments in patients with myofascial pain syndrome (MPS) who had an active myofascial trigger point (MTP) in the upper trapezius (UT) muscle on EMG, functional, clinical and psychological status. Methods: 33 patients diagnosed with MPS and with at least one active MTP in the UT muscle were randomly divided into 3 groups of 11 people each. HEP was applied every day in all groups, and other treatments were applied for a total of 3 sessions in 2 weeks. Electrophysiological evaluation with needle EMG, pressure pain threshold (PPT) with an algometer, the functional status of the neck with Neck Disability Inventory (NDI), the psychological status with Beck Depression Inventory (BDI), resting and activity pain values with Visual Analogue Scale (VAS), neck joint range of motion (ROM) with a goniometer were evaluated in MTP. Evaluations were made before and after treatment.