Tek kullanımlık kurşun kalem elektrot ile amiodaron'un elektroanalitik özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
Investigation of electroanalytical properties and quantification of amiodaron with disposable pencil electrodes
- Tez No: 887366
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Antiaritmik bir ilaç olan Amiodaron etken maddesinin elektrokimyasal özellikleri, tek kullanımlık kurşun kalem elektrot kullanılarak BR tampon çözeltisi (pH 5.0) ortamında, kare dalga ve dönüşümlü voltametri teknikleri ile incelenmiştir. Dönüşümlü voltametri ölçümlerinde, Amiodaron'un yaklaşık +0.94 V gerilim değerinde iyi tanımlanmış tersinmez bir yükseltgenme piki verdiği gözlenmiştir. Optimize edilen cihaz parametreleri ile BR tampon çözeltisi (pH 5.0) ortamında Amiodaron için 0.125 – 6.862 µg/mL derişim aralığında doğrusal bir çalışma aralığı elde edilmiştir. Yöntemin LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0.027 μg/mL ve 0.089 μg/mL olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, geliştirilen elektrokimyasal yöntemin Amiodaron'un eser miktarlardaki tayini için uygun ve güvenilir bir analitik yaklaşım sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The electrochemical properties of the active ingredient Amiodarone, an antiarrhythmic drug, were investigated using a single-use lead pencil electrode in a BR buffer solution (pH 5.0) environment, using square wave and cyclic voltammetry techniques. In the cyclic voltammetry measurements, it was observed that Amiodarone exhibited a well-defined irreversible oxidation peak at approximately +0.94 V. With the optimized instrument parameters, a linear working range of 0.125 - 6.862 µg/mL for Amiodarone was obtained in the BR buffer solution (pH 5.0) environment. The LOD and LOQ values of the method were determined as 0.027 μg/mL ve 0.089 μg/mL, respectively. These results demonstrate that the developed electrochemical method provides a suitable and reliable analytical approach for the trace-level determination of Amiodarone.