Kurşun kalem elektrot ile podofilotoksin′in elektroanalitik özelliklerinin incelenmesi ve miktar tayini
Investigation and quantification of electroanalytic properties of pencil graphite electrode and podophylotoxin
  1. Tez No: 603674
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez kapsamında antineoplastik ilaçlar içinde yer alan bitkisel kaynaklı podofilotoksin kanser (meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri, lenfomalar, ve genital tümörler) ve siğil tedavilerinde kullanılmaktadır. Podofilotoksin'in miktar tayini için tek kullanımlık olan kalem grafit elektrot (PGE) kullanılarak hassas, duyarlı ve basit bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Podofilotoksin'in elektrokimyasal özellikleri PG elektrot kullanılarak kare-dalga (SW) ve dönüşümlü voltametri (CV) tekniğiyle incelenmiştir. SW voltametri tekniği kullanılarak Britton Robinson (BR) tamponunda (pH 4.0) içerisinde, podofilotoksin'in +1.242 V (vs. Ag/AgCI) gerilim değerinde (0.0 V'da ve 60 s ön-deriştirme sonrası) çok iyi voltametrik bir yanıt vermiştir. Bu işlem, gözlenebilirlik sınırı 2.55 nM (1.06 µg/L) olan 1.24x10^-8 – 29.4x10^-8 M (12.4-299.5 nM) derişim aralığında bileşiğin miktar tayini için kullanılmıştır. Önerilen yöntem, insan idrar örneklerinde başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Podophyllotoxin , which is included in antineoplastic drugs and investigated in this study, is used in the treatment of cancer (breast cancer, prostate cancer, colon cancer, small cell lung cancer, lymphomas, and genital tumors) and warts. A sensitive and simple voltammetric method has been developed for the quantitation of podophyllotoxin using a disposable pencil graphite electrode (PGE). Electrochemical properties of podophyllotoxin were investigated by using squarewave (SW) and cyclic voltammetry(CV) technique using PG electrode. In the Britton Robinson (BR) buffer (pH 4,0) using SW voltammetry, podophyllotoxin yielded a very good voltammetric response at a +1.242 V (vs. Ag/AgCl) (after 60 s of accumulation at 0.0V). This process was used to quantify the compound in the concentration range of 1.24x10^-8 –29.4x10^-8 M (12.4-299.5 nM) with an observability limit of detection 2.55 nM (1.06 µg/L). The proposed method has been successfully applied to human urine samples.