Kurşun kalem elektrot ile etoposide'nin elektrokimyasal özellikleri ve miktar tayini
Electrochemical properties and quantification of etoposide with pencil electrode
- Tez No: 731458
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, bitkisel kaynaklı ve antineoplastik bir ajan olan, antikanser etki gösteren etoposid için basit, hızlı ve duyarlı bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Etoposid'in elektrokimyasal özellikleri ve miktar tayini tek kullanımlık kurşun kalem elektrot (PGE) kullanılarak kare dalga (SW) ve dönüşümlü voltametri (CV) yöntemlerinden yararlanılarak incelenmiştir. SW voltametri yöntemi ile Britton Robinson (BR) tamponu (5 mM SDS içeren pH =3.0) ortamında Etoposid'in +0.563 V (vs. Ag/AgCl) geriliminde (0.00 V ve 60 s ön-deriştirme sonrası) anlamlı voltametrik bir yanıt vermiştir. PG elektrot kullanılarak geliştirilen elektroanalitik yöntem idrar ve ilaç numunelerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, A simple, fast and sensitive voltammetric method has been developed for etoposide, a plant-derived antineoplastic agent with anticancer effects. The electrochemical properties and determination of etiposide were investigated using a disposable pencil electrode (PGE) using square wave (SW) and cyclic voltammetry (CV) methods. Etoposide gave a significant voltammetric response at +0.563 V (vs. Ag/AgCl) (0.00 V and 60 s post-concentration) in Britton Robinson (BR) buffer (pH = 3.0 containing 5 mM SDS) by SW voltammetry method. The electroanalytical method developed using PG electrode was successfully applied to urine and drug samples.