Thymus serpyllum ve pinus nigra aetherolea kombinasyonlarının biyolojik aktiviteleri
Biological activities of thymus serpyllum and pinus nigra essential oil combinations
  1. Tez No: 887398
  2. Yazar: SÜMEYYE ELİF KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ESRA KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uçucu yağlar tek başına ve karışımlar halinde aromaterapi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada ticari Thymus serpyllum ve Pinus nigra uçucu yağlarının tek ve kombinasyonlarının etkinlikleri sistematik olarak incelenmiştir. İlk olarak uçucu yağların kimyasal profillerinin teyidi için GK-AID ve GK/KS analizleri yapılmıştır. T. serpyllum ana bileşenleri geraniol (%19,3) ve p-simen (%12,9), P. nigra uçucu yağının ana bileşenleriyse a-pinen (%73,8) ve trans-verbenol (%4,4) olarak belirlenmiştir. Sonrasında uçucu yağlarının in vitro antimikrobiyal etkinlikleri ve kombinasyonlarla karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çalışmalar Bacillus cereus NRRLB-3711, Bacillus subtilis NRRLB-4378, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli NRLLB-3008, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Moraxella catarrhalis ATCC 23245, Salmonella typhimurium ATCC 13311, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus aureus ATCC BAA44, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Streptococcus mitis NCIMB 13770, Streptococcus mutans ATCC 2512 mikroorganizmaları kullanılarak MİK değerleri 250-1000 μg/mL aralığında belirlenmiştir. T. serpyllum ve P. nigra uçucu yağlarının birbirleriyle ve her bir uçucu yağın siproflaksasin, amoksisilin ve tetrasiklin kombinasyonları dama tahtası yöntemi değerlendirilmiştir. T. serpyllum-P. nigra kombinasyonu E. faecalis (FİKİ: 0,1875) ve S. epidermidis (FİKİ: 0,375) karşı sinerjik etki gösterdiği tespit edilmiştir. P. nigra ve amoksisilin kombinasyonu ise S. mitis (FİKİ:0,187) suşuna karşı sinerjik etki belirlenmiştir. Ayrıca iki uçucu yağın ana bileşenleri olarak tespit edilen geraniol ve a- pinen kombinasyonlarının aktiviteleri değerlendirilmiştir, çalışmada kullanılan tüm mikroorganizmalara karşı bağımsız etki hesaplamıştır. Uçucu yağ ve antibiyotik kombinasyonlarında sinerjik etkiye sahip konsantrasyonların, HEK293 hücre hattında MTT yöntemiyle toksisite olmadığı tespit edilmiştir. Yapılmış olan biyoaktivite çalışmaları sonucunda T. serpyllum-P. nigra ve P. nigra-Amoksisilin kombinasyonlarının düşük konsantrasyonlarda potansiyel antimikrobiyal madde olarak değerlendirilebileceği ilk kez bu tez çalışması kapsamında ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, phytochemical analysis of commercial Thymus serpyllum and Pinus nigra essential oils and the biological activities of their combinations were investigated. GC-GC/MS analyzes were carried out to reveal the chemical profiles of essential oils. The main components of T. serpyllum essential oil were found as geraniol (19.3%) and p-cymene (12.9%), the main components of P. nigra essential oil were found as α-pinene (73.8%) and trans-verbenol (4.4%). Then, in vitro antimicrobial activities of T. serpyllum and P. nigra essential oils and the activities of their combinations were examined. Studies Bacillus cereus NRRLB-3711, Bacillus subtilis NRRLB-4378, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli NRLLB-3008, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352, Moraxella catarrhalis ATCC 23245, Salmonella typhimurium ATCC 13311, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Staphylococcus aureus ATCC BAA44, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Streptococcus mitis NCIMB 13770, Streptococcus mutans ATCC 2512 microorganisms and MIC values were determined in the range of 250-1000 μg/mL. T. serpyllum and P. nigra essential oils were evaluated with each other and the combinations of each essential oil with ciprofloxacin, amoxicillin and tetracycline were evaluated by the checkerboard method. It was determined that T. serpyllum-P. nigra combination against Enterococcus faecalis (FICI:0.1875) and Staphylococcus epidermidis (FICI:0.375) combinations showed a synergistic effect. The combination of P. nigra and amoxicillin showed a synergistic effect against the Streptococcus mitis (FICI:0.187) strain. In addition, the activities of geraniol and α- pinene combinations, which were identified as the main components of the two essential oils, were evaluated, and independent effects were observed against all microorganisms used in the study. The cytotoxicity of concentrations that have a synergistic effect in essential oil and antibiotic combinations was examined by the MTT method on the HEK93 cell line and it was determined with no toxicity. As a result of all biological activity studies, it was revealed for the first time within the scope of this thesis that T. serpyllum-P. nigra and P. nigra-Amoxicillin combinations could be considered as potential antimicrobial agents at low concentrations.