Saha uygulama projesi amaç ve hedeflerinin uygulamalar üzerinden incelenmesi
Field application project aims and targets examining through applications
- Tez No: 887422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tasarım aşamasında projenin iyi incelenmesi ve bütün detayların düşünülmesi en uygun; maliyeti, zamanı ve kaliteyi elde etmek için önemlidir. İnşa edilecek yapının yapım, yönetim ve maliyet hesaplarını yaparken, kaynak olarak kullanılabilecek temel bir projeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, saha uygulama projeleri önem kazanmaktadır. Saha uygulama projeleri inşaata başlanmadan önce uygun detay, malzeme seçimi ve doğru kararları vermede yapılan önemli bir çalışmadır. Saha uygulama projeleri, inşa edilecek olan bir yapının mimari, statik, elektrik, mekanik ve diğer tüm çalışma dallarının işlevleri bir arada düşünülerek sonuca odaklı hazırlanan detaylı bir proje dokümanıdır. Kimi durumlarda tasarım aşamasında çözülememiş olan detayların, uygulamada istenmeyen sonuçlara yol açabildiği ön görülmektedir. Ön görülen problemlere, proje çizimleri başta olmak üzere uygulama öncesinde yapılacak tüm müdahaleler ile inşa aşaması, süre ve maliyet açısından başarılı olacaktır. Bu çalışmada; Duvar uygulama projesi, duvardaki elektrik elemanları uygulama projesi, asma tavan uygulama projesi, zemin döşeme karotajı uygulama projesi, duvar kaplama lejant projesi, ıslak hacim detay ve karotaj uygulama projesi, ahşap ve mobilya uygulama projesi başlıkları altında detay projeleri hazırlanmıştır. Yapılan saha uygulama proje çalışmaları ile uygulama süreci planlanarak, karşılaşabilecek sorunlar önceden görülmekte olup, uygulama denetim ve yönlendirme aşamaları kolaylaştırılarak şantiye sürecinin güvenli bir şekilde sonuçlandırılacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the design phase, thorough examination of the project and consideration of all details are crucial for achieving optimal cost, time, and quality. When making construction, management, and cost calculations for the structure to be built, a fundamental project that can be used as a resource is needed. In this context, field application projects gain importance. Field application projects are crucial works conducted before construction begins to make appropriate decisions regarding detail, material selection, and correct choices. These projects consist of detailed project documentation prepared with a focus on achieving results, considering all functions of architectural, structural, electrical, mechanical, and other working disciplines of the structure to be built. It is anticipated that unresolved details during the design phase can lead to undesirable outcomes during implementation. It is envisaged that addressing anticipated problems through all interventions before implementation, primarily through project drawings, and successful construction stages in terms of time and cost will be achieved.This study includes detailed projects under the headings: Wall application project, electrical elements in wall application project, suspended ceiling application project, floor covering core drilling Application Project, wall cladding legend project, wet area detail and core drilling application project, wood and furniture application project. Through the conducted field application project studies, the implementation process is planned, potential issues are anticipated in advance, and implementation supervision and guidance stages are facilitated, thus ensuring the safe completion of the construction site process.