Sanat terapisi tedavisinin Gazze'ndeki yetim çocukların psikolojik sağlığı üzerindeki etkisi
The effect of art therapy treatment on the psychological health of orphan children in gaza
- Tez No: 887423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gazze Şeridi, uzun süreli çatışmaların yarattığı derin sosyal ve psikolojik yaralarla mücadele eden bir bölgedir. Bu tez, sanat terapisinin Gazze'deki yetim çocukların psikolojik sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, çeşitli sanat terapisi tekniklerinin - resim, heykel, müzik ve drama gibi - çocukların travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), anksiyete ve depresyon belirtileri üzerindeki etkisini değerlendirir. Bulgular, sanatın kendini ifade etme ve duygusal iyileşme için güçlü bir araç olduğunu göstermektedir. Sanat terapisi, çocukların yaşadıkları travmaları işlemelerine ve duygusal olarak daha sağlam bir temel oluşturmalarına yardımcı olmuştur. Bu tez, sanat terapisinin Gazze'deki yetim çocuklar için etkili bir müdahale yöntemi olabileceğini ve onların psikolojik esenliğini desteklemede önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Gaza Strip is a region grappling with deep social and psychological wounds created by prolonged conflicts. This thesis explores the potential effects of art therapy on the psychological well-being of orphaned children in Gaza. The study evaluates the impact of various art therapy techniques - such as painting, sculpture, music, and drama - on symptoms of post-traumatic stress disorder (PTSD), anxiety, and depression among children. Findings indicate that art serves as a potent tool for self-expression and emotional healing. Art therapy has aided children in processing their traumas and establishing a more robust emotional foundation. This thesis suggests that art therapy could be an effective intervention method for orphaned children in Gaza, playing a significant role in supporting their psychological well-being.