Hıristiyanlıkta vizyon anlayışı ve Hermas'ın Çobanı örneği
Concept of vision in Christianity and the example of Hermas' Shepherd
  1. Tez No: 887428
  2. Yazar: LÜTFİYE BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Vizyon, doğaüstü görüm anlamında kullanılan, Hıristiyanlıktaki bir tür vahiy çeşitidir. Kaynağını Kutsal Kitap'tan alan anlayışına göre, vizyon Tanrı'nın bir lütfudur ve bu dini tecrübeyi peygamberlerin haricindeki diğer insanlar da görebilir. İlahi bir irade ile görüldüğüne inanılan vizyonlar gelecekten haber verebilir, Hıristiyanlık konusunda didaktik ya da uyarıcı olabilir. Bu anlayıştan kaynaklı olarak erken dönem Hristiyanlığından itibaren günümüze kadar çok sayıda vizyon örneğine rastlanır. Tarihte görülen vizyon örneklerinden bazısı, Hristiyanlığın teolojik doktrinlerinin belirlenmesini; bazısı kiliselerin farklı coğrafyalarda kurumsallaşmasını, bazısı Hristiyanların tarihte siyasi üstünlük kazanmasını sağlamıştır. Bu tezde öncelikle Hristiyanlıktaki vizyon anlayışının teolojik temelleri, ardından sebep ve sonuçları bakımından vizyonların Hristiyanlık tarihindeki etkileri ele alınmıştır. Vizyon hadisesini, yazılı bir örnek üzerinden mahiyetiyle anlamak üzere apostolik bir metin olan Hermas'ın Çobanı incelenmiştir. Tezin hazırlanışında literatür taraması yapılmış, fenomenolojik metot benimsenmiş, çoğunluğu İngilizce olan kaynaklar kullanılmış ve klasik bir Hristiyan metni olan Hermas'ın Çobanı, tezin daha iyi bir sonuca ulaşması amacıyla örnek olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vision is a type of revelation in Christianity, used in the sense of a supernatural vision. According to the biblical understanding, a vision is a grace from God and this religious experience can be seen by people other than prophets. Believed to be divinely willed, visions can foretell the future and can be didactic or cautionary about Christianity. Because of this understanding, there are many examples of visions from early Christianity to the present day. Some of the examples of visions seen in history have led to the determination of the theological doctrines of Christianity, some to the institutionalization of churches in different geographies, and some to the political supremacy of Christians in history. In this thesis, firstly the theological foundations of the understanding of vision in Christianity, then the effects of visions in Christian history in terms of their causes and consequences are discussed. The Shepherd of Hermas, an apostolic text, is analysed in order to understand the phenomenon of vision through a written example. In the preparation of the thesis, a literature review was carried out, phenomenological method was adopted, mostly English sources were used, and the Shepherd of Hermas, a classical Christian text, was examined as an example in order to reach a better conclusion of the thesis.