Lomber diskopati operasyonu sonrasında erken dönemde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of the effectiveness of physical thraphy and rehabilitation programme starts immediately after lumbar disc surgery
- Tez No: 289210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİH ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Lumbosakral radiküler sendrom, lomber veya sakral intervertebral diskin hernisi sonucunda bir ya da daha fazla sinir kökünün kompresyonuna bağlı olarak bel ağrısı ve bacak ağrısı ile karakterize bir sendromdur. Mikrodiskektomi, lomber disk cerrahisinde başarılı bir şekilde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı hastalarda ise iyi sonuçlar alınmamaktadır. Lomber disk cerrahisinin başarı oranı %60 ile %90 arasındadır. Operasyon sonrası egzersiz tedavisi ile bu hastalarda iyileşme olabilir. Operasyon sonrasında egzersiz tedavisinin etkinliği hala tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı, operasyon sonrası egzersiz verilen grup ile verilmeyen kontrol grubunun ağrı, disabilite, duygu durumu, genel sağlık durumu ve bel mobilitesinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla 30 hasta çalışmaya alındı. Egzersiz grubuna ameliyat sonrası erken dönemde başlanılan, 12 hafta süren, ev tabanlı, bel, bacak, abdominal kasları kuvvetlendirici, enduransı arttırıcı ve bel mobilizasyonu arttıran egzersiz tedavisi verildi. Ölçüm sonuçlarımız: Oswestry Disability Indeksi (ODI), Beck Depresyon Skalası, Lomber Schober, Visual Analogue Scale (VAS), işe dönüş zamanı, genel fonksiyonel durum (SF 36). Her iki grupta da tedavi iyi yanıt alındı. Cerrahi girişim ile ağrı, disablite, genel sağlık durumu, duygu durum ve bel mobilitesinde iyileşme gözlemlendi. Egzersiz programından sonra, egzersiz grubu kontrol grubuna kıyasla 12 hafta sonra ağrı, disabilte ve genl sağlık durumunda anlamlı iyileşme gösterdi. Operasyon sonrası erken dönemde başlanılan 12 haftalık ev tabanlı egzersiz tedavisi, mikrodiskektomi geçeren hastalarda ağrının, disabiltenin azalması ve genel sağlık durumunun iyileşmesinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
The lumbosacral radiculer syndrome is based on a lumbar disc herniation and characterized by irradating pain over an area of buttocks and legs innervated by one or more spinal nevre roots of the lumbar vertebrae or sacrum. Microdiscectomy is often used succesfully to treat lumbar disc herniation. However some patients don?t have good outcome. The succes rate of lumbar disc surgery varies from %60 to %90. A postoperative exercise programs may improve outcome in such patients. The effectivities of exercise programs after first time lumbar disc surgery is still largely unknown. The aim of this randominized study was to compare exercise programme to control group regarding pain, back disability, behavioural outcomes, global health measures and back mobility. Thirty patients who underwent lumbar microdiscectomy were randomized into exercıse and control groups. after surgery, patients in the exercıse group undertook a 12-week home based exercise program, started immediately postsurgery and concentrated on improving strength and endurance of the back, abdominal muscles, lower extremities and mobility of the spine and hips. Outcome measures were: Oswestry Disability Index (ODI), Beck Depression scale, lumbar schober, Visual Analogue Scale (VAS), return to work (return-to-work status), generic functional status (SF 36). Treatment compliance was high in both groups. Surgery improved pain, disability, general health status, lumbar mobility and behavioural status. After the exercise program, the exercise group showed further improvements in these measures at 12 week after surgery. A 12-week postoperative exercise program starts immidiately after surgery can improve pain, disability, and spinal function in patients who undergo microdiscectomy.