Epidural steroid enjeksiyonunun lomber diskopati ağrısıüzerine etkisinin değerlendirilmesi
The efficacy of lomber epidural steroid injection for lomber discopathy pain
  1. Tez No: 665298
  2. Yazar: PINAR KARACA BAYSAL
  3. Danışmanlar: UZMAN TÜLAY ORKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, epidural steroid enjeksiyonun lumbal diskopati ağrıları üzerine etkinliğini araştırmayı amaçladık. Hastanemiz Etik Kurul ve hasta onaylarının alınmasından sonra, en az 6 aydır devam eden bel ve bacak ağrısı şikayetleri nedeniyle Algoloji polikliniğine başvuran, epidural steroid enjeksiyonu uygulanan 31-73 yaşları arasında 29 hasta çalışmaya dahil edildi. İşlem odasında gerekli antiseptik şartlar altında 18 Gauge Tuohy iğnesi ile L3-4 veya L4-5 lomber intervertebral aralıklarından median yaklaşımla epidural aralıktan 10cc hazırlanmış ilaç karışımı (80 mg triamsinolon, 2 cc bupivakain hidroklorür ve 6 cc serum fizyolojik) uygun hızda epidural aralığa uygulandı. Ağrı değerlendirilmesinde visüel analog skala (VAS) kullanıldı. Tüm hastalara 1. ESİ uygulaması polikliniğe başvurudan 10 gün sonra yapıldı. Uygulamadan 10 gün sonra hastalar komplikasyonlar ve ağrı açısından tekrar değerlendirildi. VAS değeri 5 ve üzeri olanlara 2. ESİ uygulaması 1.ESİ'den 3 hafta sonra yapıldı. Tüm hastaların ağrı şiddeti değerlendirmesi 1.ESİ uygulamasından 10 gün, 30 gün ve 3 ay sonra VAS ile sorgulanarak kaydedildi. ESİ uygulaması öncesi hastaların VAS değerleri ortalama 8.69± 1.25 olduğu bulundu. 1.ESİ uygulamasından 10 gün sonra VAS değerleri 5 ve üzeri olan 15 hastaya 2. enjeksiyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
With this study we aimed to investigate the efficacy of epidural steroid injection applied for lumbar discopathy in patients with continuing complaints of back pain, despite medical treatment and physical therapy. 29 patients were included in the study with 31-73 years of age and who were consulted at the Algology Clinic with complaints of back and leg pain persisting for at least six months and with single level disc pathologies, and for whom epidural steroid injection was planned. Epidural steroid injection (composed of 10cc drug (80 mg triamcinolone, 2cc bupivacaine hydrochloride, and 6cc saline) was applied from L3-4 or L4-5 intervertebral spaces with 18 Gauge Touchy needle under the antiseptic conditions in the operating room. A visual analog scale (VAS) was used to assess pain level. The first evaluation of the patients was applied ten days after the first injection. The patients were re-examined in terms of complications, and the pain was evaluated. For those with a VAS value of 5 and above, the 2nd ESI application was made three weeks after the 1st ESI. Pain severity assessment of all patients were done after ten days, 30 days, and three months after the 1st ESI; patients were questioned and recorded with VAS. Before the ESI application, the average VAS values of the patients were 8.69 ± 1.25. Ten days after the first ESI application, 15 patients with VAS values of 5 and above were applied a second injection.