Konut edinmeye yönelik tasarruf finansman sözleşmesi
Savings financing agreement for housing
  1. Tez No: 699331
  2. Yazar: AZİZE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
07.03.2021 tarihinde Resmî Gazete'de yayınlanan 7292 Sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile hukukumuzda tasarrufa dayalı finansman yöntemi yasal düzenlemeye kavuşmuş ve bu finansman yöntemi tasarruf finansman faaliyeti olarak isimlendirilmiştir. Uygulamada pek çok farklı ihtiyacın karşılanmasında kullanılan tasarruf finansman faaliyeti yasal düzenlemenin ardından ancak konut, çatılı işyeri veya taşıt edinimi için uygulanabilecektir. Bu faaliyet içerisinde yapılan sözleşmeler tasarruf finansman sözleşmeleri olarak isimlendirilmiştir. Çalışmamız sadece konusunu konut edinmenin oluşturduğu tasarruf finansman sözleşmeleri ile sınırlandırılmıştır. Tasarruf finansman sözleşmesinden önce tasarruf finansman faaliyeti kavramı açıklanmış, ardından bu faaliyetin konut finansmanındaki yeri değerlendirilmiştir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına bu faaliyete özgü temel kavramlar açıklanmıştır. Devamında tasarruf finansman sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, benzer sözleşmelerden farkı, tarafları, konusu, içeriği, şekli detaylı olarak incelenmiş ve kanunda tanınan cayma hakkına yer verilmiştir. Son bölümde ise tarafların borçları tespit edilmiştir. Uygulamada tasarruf finansman faaliyeti genellikle dar gelirli kişiler tarafından başvurulan bir yöntem olduğundan çalışmamız konut ihtiyacı olan tarafın tüketici olduğu sözleşmeler ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Law No. 7292 on Financial Leasing, Factoring and Financing Companies published in the Official Gazette on 07.03.2021 and the Law on Amendments to Some Laws in our law, the method of financing based on savings has gained legal regulation, and this method of financing has been called a savings financing activity. The savings financing activity, which is used to meet many different needs in practice, will only be able to be applied for the acquisition of housing, roofed workplace or vehicles after the legal regulation. The contracts concluded within this activity are called savings financing contracts. Our study is limited only to the subject of savings financing contracts created by the acquisition of housing. Before the savings financing agreement, the concept of a savings financing activity was explained, and then the place of this activity in housing financing was evaluated. In order to better understand the topic, the basic concepts specific to this activity have been explained. In the continuation, the definition, elements, legal nature of the savings financing agreement, its difference from similar contracts, parties, subject, content, form have been examined in detail and the right of withdrawal recognized in the law has been included. In the last section, the debts of the parties have been determined. Since the savings financing activity in practice is a method that is usually used by people with low incomes, our work is limited to contracts in which the party in need of housing is the consumer.