Farklı boyutlardaki kimyasal tankerlerin işletme maliyetlerinin karşılaştırılması
Operational cost comparison of different sizes of chemical tankers
  1. Tez No: 887497
  2. Yazar: DORUK OCAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kimyasal tankerlerin inşa maliyetlerinin değer gemi tiplerine göre yüksek olmasının yanında, teknik ve ticari işletmesinin de yapılması çok meşakkatlidir. Çalışmada hem armatör ve yatırımcı, hem de ticari ve teknik işletmecilerin bir kimyasal tanker inşasından servise başlangıcı ve işletme süreçleri düşünüldüğünde gerekli bilgilendirmeler bulunmaktadır. Tanker çeşitleri, tarihleri ve inşa süreçleri hakkında bilgilendirme yapılarak giriş bölümü oluşturulmuştur. İnşa sürecindeki dizayn ve ekipman seçimlerinin kurallar ve kaynaklar ile beraber asgari gereklilikler sağlanarak verimliliğin nasıl artırılacağı örneklenmiştir. Teknik işletmenin genel görevleri, şirketin organizasyon yapısıyla beraber görev ve sorumluluk dağılımları açıklanmıştır. Ticari işletmecilik ve gemi kiralama konularında da spot, zaman esaslı ve çıplak kiralamalar detaylandırılmış ve seçimlerin hangi kriterler göz önünde bulundurularak yapılması gerektiği belirtilmiştir. Üç farklı tonajda kimyasal tankerin tüm teknik işletme masrafları hesaplanmıştır. Mevcut bu masraflar ile beraber, günlük ortalama navlun gelirleri, gemilerin yeni inşa satın alma bedeli, hurda değerleri, iskonto ve kredi ödemeleri düşünülerek tüm gelir ve giderlerin karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalar, paranın zaman değeri dikkate alınarak yapılan tekniklerden bugünkü net değer ve kârlılık indeksi yöntemlerine göre değerlendirilmiştir. Gemi DWT'i arttıkça hem teknik işletme masraflarının hem de ortalama navlun gelirlerinin farklı oranlarda arttığı görülmüştür. Bununla birlikte kârlılık indeksleri karşılaştırıldığında en büyük değer, en büyük tonajlı gemi için, en küçük değer ise en küçük tonajlı gemi için bulunmuştur. Yatırım maliyetleri daha büyük olsa da, daha büyük tonajdaki geminin daha kârlı bir yatırım aracı olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, bir kimyasal tankerin proje, inşa, teslim ve işletme süreçleri düşünüldüğünde verimliliğin artması için bir referans olması da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to high costed shipbuilding costs of chemical tankers, technical and commercial management is also arduous. In this research, there are relevant explatory information for owners, investors, technical and commercial managers from beginning of shipbuilding project till commencement of service and management process. Introduction section is consisting of tanker types, history and shipbuilding process. In order to increase productivity, it was given examples for design details and equipment selection during shipbuilding process with minimum necessities of rules and also sources to be considered. Duty, responsibilities and organization chart of technical manager company were advised. For commercial management, it was also detailed for spot, time charter and bareboat chartering and criterias were defined for selection of any above chartering methods. Technical management expenses were calculated for 3 different size of chemical tankers. In addition to this expenses, usual average freight income, purchasing price of new building vessel, scrap values, interests and mortgage payments were evaluated. After having this comparison, money time value technics were used and net present value and profitability index were calculated. Profitability indexes were compared and it was noted that inreasements were in different ratio for correlation of expenses and incomes. Profitability index were calculated biggest value for biggest tonnage of vessel and smallest value was correspondent for smallest tonnage. Despite of having higher investment costs for biggest tonnage of vessel, it was seen that biggest tonnage vessel is also most profitable selection. In this research it was also aimed increasement of productivity considering a chemical tankers project, shipbuilding, delivery and management process.