Yatan hastalarda hastane yemeği memnuniyet düzeyinin incelenmesi: Bir eğitim araştırma hastanesi örneği
Examining hospital meal satisfaction levels among inpatients: A case study of an educational research hospital
  1. Tez No: 887503
  2. Yazar: FERDA TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin farklı kliniklerinde tedavi olmak amacıyla yatan hastaların hastane yemeği memnuniyet düzeylerini belirlemek, etkileyen unsurları incelemek ve hastane yatış süresi ile memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma kapsamında“Acute Care Hospital Foodservice Patient Satisfaction Questinnaire”ölçeğinin Ercan ve Ok (2018) tarafından Türkçeye uyarlanmış hali Hastane Yiyecek Hizmetleri Hasta Memnuniyet Ölçeği kullaılmıştır ve ölçek sahiplerinden gerekli izin alınmıştır. Hastaneden ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden çalışma için gerekli olan etik izinler alınmıştır. Araştırma kapsamında 01.11.2023-15.02.2024 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 403 hasta çalışmaya katılmıştır. Katılımcılardan gönüllülük esasına dayanarak kişisel bilgi formu ve ölçek ile birlikte anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, demografik özellikler ile memnuniyet düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Beslenme türüne bağlı olarak diyet ve normal yemek ile beslenen hastalar arasında açlık miktarı ve klinik personel durumu alt boyutlarında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Ancak yemek kalitesi, yemek servis kalitesi ve çevresel faktörler alt boyutlarında diyet yemeği ile beslenen hastaların memnuniyet ortalaması, normal yemek ile beslenen hastalardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca, diyet yemeği alan hastaların memnuniyet ortalaması, normal yemek alan hastalardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Hastane yatış süresi ile hastane yemeği memnuniyet düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve yatış süresi arttıkça memnuniyet ortalamasının düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bu verilerden yola çıkarak, hastaların genel memnuniyet durumlarını etkileyen faktörlerden birinin de yiyecek hizmetlerinden aldıkları tatmin olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle hasta memnuniyeti arttırmak için hastane yiyecek hizmetlerinde iyileştirmeler yapılmalı, personel eğitimi ve geri bildirimler dikkate alınmalı, bireysel beslenme ihtiyaçlarına daha iyi cevap verilmeli, iletişim stratejileri geliştirilmeli, hem hasta hem de çalışan motivasyonu artırılmalı ve hijyen kurallarına tam olarak uyulması sağlanmalıdır. Bu araştırma, HYHHM ölçeğinin hastane yiyecek hizmetlerinin kalitesi ile ilgili önemli bilgiler sunduğunu göstermektedir. Bu konu ile ilgili daha geniş örneklemlerle yapılan çalışmalar literatüre çok önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the satisfaction levels of patients admitted to various clinics of Pendik Training and Research Hospital with the hospital meals, examine the influencing factors, and investigate the relationship between hospital stay duration and satisfaction levels. The“Acute Care Hospital Foodservice Patient Satisfaction Questionnaire,”adapted into Turkish by Ercan and Ok (2018), was utilized for this research, with permission obtained from the scale owners. Ethical approvals necessary for the study were obtained from the hospital and the Istanbul Provincial Health Directorate. Between November 1, 2023, and February 15, 2024, a total of 403 patients aged 18 and over participated in the study on a voluntary basis, providing data through a personal information form and the questionnaire using survey methodology. According to the results obtained from the research, no significant relationship was found between demographic characteristics and satisfaction levels. Regarding the type of nutrition, there was no significant relationship detected between patients on special diets and those on regular diets in terms of hunger level and the condition of clinical staff sub-dimensions. However, in the sub-dimensions of meal quality, meal service quality, and environmental factors, the satisfaction average of patients on special diets was significantly lower compared to those on regular diets. Additionally, the satisfaction average of patients on special diets was found to be significantly lower than those on regular diets. The research concluded that there is a significant relationship between hospital stay duration and hospital meal satisfaction level, indicating that satisfaction levels decrease as the duration of hospital stay increases. Based on these findings, it can be said that one of the factors affecting overall patient satisfaction is the satisfaction derived from food services. Therefore, improvements should be made in hospital food services to increase patient satisfaction, including personnel training and feedback consideration, better responsiveness to individual nutritional needs, development of communication strategies, enhancement of motivation for both patients and staff, and strict adherence to hygiene rules. This study demonstrates that the HYHHM scale provides valuable information regarding the quality of hospital food services. Further studies with larger samples on this topic could contribute significantly to the literature.