Alüminyum giydirme cephedepanel ve çubuk (stıck) sistemlerin ısı performansı bakımından karşılaştırması Flixo ısı hesabı örneği
Comparison of panel and (stick) systems in aluminum curtain wall in terms of thermal performance: example of Flixo heat calculation
  1. Tez No: 887504
  2. Yazar: MELEK SELİN KARAMEHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzeme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapı kabuğu, konfor koşullarının sağlanması, performans gerekliliklerinin karşılanması adına büyük bir önem arz eden yapı kısmıdır. Alüminyum giydirme cepheler günümüzde sıklıkla tercih edilen yapı kabuğu alternatifidir. Alüminyum giydirme cephe sistemlerinde fazlaca sistem seçeneği mevcuttur. Alüminyum giydirme cephe sektöründeki uzmanların ısı performansları ile ilgili bilgilerinin yetersiz olması, sistem seçimlerinin performans taleplerinin karşılayıp karşılayamayacağı konusunda öncesinde net bir bilginin olmaması ve sistem seçimleri yapılıp proje uygulanmaya başlandıktan sonra yapılan testlerin beklenilen performansı sağlayamaması nedeni ile testlerde başarısız olunması ve testlerin geçilememesi gibi sorunlar sıklıkla giydirme cephe sektöründe karşılaşılan sorunlardandır. Talebin altında kalan sistem gereklilikleri nedeniyle sistemler iyileştirilmeye çalışılmakta ya da sistem değişikliğine gidilmektedir. Bu da hızla ilerleyen ve zamanın çok önemli olduğu yapım sürecinde büyük bir zaman ve maaliyet kaybı demektedir. Alüminyum giydirme cephe sistemlerinde ısı performans değerleri ile ilgili literatürdeki çalışmaların sınırlı olması, sektörde ise çoğunluklu olarak deneme yanılma yolu ile ilerlenmesi, seçim yapan uzmanların bilgi eksikliği bu konuda çalışmaların yapılması ihtiyaçlarına neden olmaktadır. Proje aşamasında doğru sistem seçiminin zaman, maaliyet, iş gücü gibi birçok konuda kazanç sağlayacağı ve tüm bunların tasarrufuna katkı sağlayacağı kesindir. Tez çalışmasında, yukarıdaki gibi belirtilen hedeflerin sağlanması geliştirilmesi beklenmektedir. Tez çalışmasında ele alınan başlıklar aşağıdaki gibidir. Birinci Bölüm 'de alüminyum giydirme cephe sistemlerinin performans karşılaştırması hakkında var olduğu düşünülen problemler belirtilmiş olup belirtilen bu problemler hakkında çözüm yöntemi olduğu düşünülen amaçlar ile çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü'nde alüminyum giydirme cephe sistemleri hakkında literatür araştırılması ''Alüminyum Giydirme Cephe Sistem Tanımı'', ''Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerinin Sınıflandırılması'', ''Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerinin Bileşenleri'' başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü Bölüm 'de alüminyum giydirme cephe sistemlerinin genel performans gereksinimleri ''Konfor ile İlgili Performans Gereklilikleri'', ''Güvenlik ile İlgili Performans Gereklilikleri'', ''Enerji ile İlgili Performans Gereklilikleri'' olarak üç bölümde ele alınmıştır. Karşılanması gereken performans gereklilikleri herhangi bir montaj ya da bağlantı biçimine göre yapılan sınıflandırmaya göre yapılmamıştır. Ele alınan performans gereklilikleri genel olarak bir giydirme cephe sisteminin sağlaması gereken koşullar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Dördüncü Bölüm 'de Üçüncü Bölüm 'de genel şekilde belirtilen performans gereklilikleri, panel ve stick sistem özelinde olacak şekilde, belirlenen uzman odak gruplarınca değerlendirilmesi istenmiştir. Belirlenen değerlendirme kriterleri bir değerlendirme formu aracılığıyla uzman odak grubuna yöneltilmiştir. Bu bölümde, uzman odak gruplarının seçimi, değerlendirme içeriklerinin oluşturması ve gelen yanıtlar doğrultusunda ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesini içermektedir. Beşinci Bölüm'de Dördüncü Bölüm 'deki değerlendirme sonuçlarının analiz edilmesi ile ortaya çıkan ısı performans değerleri hakkındaki yetersiz bilgileri ortadan kaldırabilmek adına ''Flixo'' ısı programı aracılığıyla panel ve stick sistemlerin ısı performans kıyaslamalarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The building envelope is a crucial part of a structure, essential for ensuring comfort conditions and meeting performance requirements. Aluminum cladding facades have become a popular alternative for building envelopes today. There are numerous system options available for aluminum cladding facade systems. However, challenges frequently encountered in the cladding facade sector include insufficient information regarding the thermal performance from experts in the field, lack of clear knowledge beforehand on whether the selected systems can meet performance demands, and failure to achieve expected performance in tests conducted after system selection and project implementation. Issues such as underperforming mock-ups often lead to attempts to improve systems or even change them altogether. This results in significant time and cost losses in the construction process, where time is of the essence. The limited literature on thermal performance values of aluminum cladding facade systems and the industry's reliance on trial and error for advancements, coupled with the knowledge gap among decision-makers, necessitate research in this area. It's evident that selecting the right system during the project phase can lead to gains in time, cost, labor, and overall efficiency. This thesis aims to address the objectives stated above. The topics covered in this thesis are outlined as follows: In the first chapter, the problems believed to exist regarding the performance comparison of aluminum cladding facade systems are identified, and the objectives believed to provide solutions to these problems, along with the methodology of the study, are explained. The second chapter of the study involves a literature review on aluminum cladding facade systems, under the headings of“Definition of Aluminum Cladding Facade Systems,”“Classification of Aluminum Cladding Facade Systems,”and“Components of Aluminum Cladding Facade Systems.”The third chapter covers the general performance requirements of aluminum cladding facade systems, divided into three sections:“Performance Requirements Related to Comfort,”“Performance Requirements Related to Security,”and“Performance Requirements Related to Energy.”These performance requirements have not been classified according to any specific assembly or connection method but have been evaluated based on the conditions that a cladding facade system should meet in general. The fourth chapter seeks the evaluation of the performance requirements specified in the third chapter, focusing specifically on panel and stick systems, by the identified expert focus groups. The evaluation criteria were directed to the expert focus group through an assessment form. This section includes the selection of expert focus groups, the formation of evaluation contents, and the evaluation of the results based on the responses received. The fifth chapter involves the analysis of the evaluation results from the fourth chapter and aims to eliminate the insufficient information regarding thermal performance values by comparing the thermal performance of panel and stick systems using the“Flixo”thermal program.