Beliren yetişkinlerde kaygılı bağlanmadan siber flört şiddeti uygulamaya giden yollar: Bir çoklu paralel aracılık modeli testi
Paths from anxious attachment to cyber dating violence perpetration in emerging adults: A test of a multiple parallel meditation model
- Tez No: 887502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlerde kaygılı bağlanma ile siber flört şiddeti ilişkisinde benlik algısı, duygu düzenleme ve kıskançlığın paralel çoklu aracı rollerinin incelenmesidir. Bu bağlamda siber flört şiddeti bağımlı değişken, güvensiz bağlanma ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Benlik algısı, duygu düzenleme ve kıskançlık ise aracı değişkenlerdir. Bu araştırma, romantik ilişki yaşamış yada yaşamakta olan beliren yetişkinlik (18-30) yaş grubundaki 300 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırma verilerini elde ederken Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği ve Siber Flört İstismarı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi ve Paralel Çoklu Aracı Değişkenli Analiz yapılmıştır. Bulgulara göre, duygu düzenleme ve kıskançlığın, kaygılı bağlanma ile siber flört şiddeti arasındaki ilişkide paralel çoklu aracılık rolleri doğrulanmıştır. Araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılmış ve araştırmaya yönelik ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating roles of self-perception, emotion regulation, and jealousy in the relationship between anxious attachment and cyber dating violence perpetration in emerging adults. In this context, cyber dating violence perpetration was considered as the dependent variable and anxious attachment as the independent variable. Self-perception, emotion regulation and jealousy were mediator variables. This research was conducted with 300 participants in the emerging adulthood (ages between 18 and 30) who were or are currently in a romantic relationship. While obtaining the research data, the Experiences in Close Relationships Scale Short Form, Emotion Regulation Difficulty Scale Short Form, Social Comparison Scale, Multidimensional Jealousy Scale, and Cyber Dating Abuse Scale were used. According to the results obtained from the research data, correlation analysis and 'Parallel Multi-Mediating Variable Analysis were performed to examine the relationship between the variables. According to the findings, parallel multiple mediation analysis of emotion regulation and jealousy in the relationship between anxious attachment and cyber dating violence was confirmed. The research findings were discussed within the scope of the literature and suggestions for research and practice were presented.