Tip 2 diyabetli bireylerin sağlık denetim odaklarının hastalık belirtilerine etkisi
The effect of health control focuses of individuals with type 2 diabetes on disease symptoms
- Tez No: 887505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA OKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı, tip 2 diyabetli bireylerin sağlık denetim odaklarının hastalık belirtilerine etkisini incelemektir. Bu araştırma; tanımlayıcı, analitik-kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, Ege Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Diyabet polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri 94 Tip 2 Diabetes Mellitus hastası ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri;“Bireysel Tanıtım Formu”,“Çok Boyutlu Sağlık Denetim Odağı Ölçeği C Formu”ve“Diyabet Belirtileri Kontrol Listesi Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme ve anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey Post Hoc Testi ve Pearson Karelasyonu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların çok boyutlu sağlık denetim odağı ile diyabet belirtileri arasında bir ilişki bulunmuştur. Çok boyutlu sağlık denetim odağının iç alt boyutu ile diyabet belirtileri arasında negatif, şans ve güçlü diğerleri alt boyutları ile pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. İç denetim odağı yüksek katılımcıların diyabeti daha iyi yönetebildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of health control focus on disease symptoms of individuals with type 2 diabetes. This research; It is a descriptive, analytical-cross-sectional research. The research was conducted with 94 Type 2 Diabetes Mellitus patients aged 18 and over who applied to the Diabetes outpatient clinic of the Department of Internal Medicine, Ege University Hospital. Data of the research; It was collected by face-to-face interview and survey method using the“Individual Information Form”,“Multidimensional Health Locus of Control Scale C Form”and“Diabetes Symptoms Checklist Scale”. Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance, Tukey Post Hoc Test and Pearson Correlation were used to analyze the data. As a result of the research, a relationship was found between the participants' multidimensional health locus of control and diabetes symptoms. A negative relationship was found between the internal sub-dimension of the multidimensional health locus of control and diabetes symptoms, and a positive relationship with the luck and powerful others sub-dimensions. It has been revealed that participants with a high internal locus of control can manage diabetes better.