Van yöresine ait sirmo (Allium schoenoprasum L.) bitkisinden gümüş nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu, antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the synthesis, characterization, antimicrobial and antioxidant effects of silver nanoparticles from the si̇rmo (Allium schoenoprasum L.) plant from van region
- Tez No: 887507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yeşil yolla metalik nanopartiküllerin sentezlenmesi üzerine yapılan çalışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu ürünlerin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Metalik nanopartiküller içinde gümüş nanopartiküller özellikte antimikrobiyal özelliği ile tıbbi uygulamalarda kullanımları oldukça yaygındır. Bu tez çalışmasında, Van bölgesinde yetişen Allium schoenoprasum L. (Sirmo) bitkisi kullanılarak gümüş nanopartiküllerin (AgNP) sentezi, çeşitli enstrümental analizlerle karakterizasyonunun yapılması, antimikrobiyal ve antioksidan etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Sentez sonucunda elde edilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) özellikleri UV-Vis, XRD, FTIR, FESEM, SEM, TEM, AFM, EDX gibi çeşitli cihazlar aracılığıyla belirlendi. AgNP'lerin 487.50 nm'de maksimum absorbansa sahip oldukları ölçüldü. Morfolojik görünümlerinin küresel olduğu, tekli dağılım sergidekileri ve kristal nano boyutlarının 6.26 nm olduğu belirlendi. Sentezi yapılan AgNP'lerin patojen Candida albicans ATCC 10231, patojen gram pozitif S. aureus ATCC 29213 bakterileri ve gram negatif Pseudomonas aeruginosa ATCC27833 suşlarının üremelerinin baskılanması üzerinde minimum inhibisyon konsantrasyonlarının 1.00-2.00 µg mL-1 olduğu tespit edildi. AgNP'lerin antioksidan etkileri bakımından DPPH ve bakır iyonu indirgeme kapasitelerinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Research on the eco-friendly production of metallic nanoparticles is growing steadily. The goods have a diverse array of applications. Silver nanoparticles are commonly utilised in medicinal applications due to their antibacterial characteristics. This thesis aims to synthesise silver nanoparticles (AgNPs) using the Allium schoenoprasum L. (Sirmo) plant growing in the Van region. The nanoparticles were characterised using various objective analyses and their antibacterial and antioxidant activities were examined. The characteristics of silver nanoparticles (AgNPs) produced through synthesis were analysed using a variety of instruments including UV-Vis, XRD, FTIR, FESEM, SEM, TEM, AFM and EDX. AgNPs exhibited peak absorbance at 487.50 nm. Their morphological appearance was spherical, they showed monodispersion, and their crystal size was 6.26 nm. The lowest inhibitory doses of the synthesised AgNPs were found to be 1.00-2.00 µg mL-1 for suppressing the development of pathogenic Candida albicans ATCC 10231, pathogenic gram-positive S. aureus ATCC 29213 bacteria, and gram-negative Pseudomonas aeruginosa ATCC27833 strains. AgNPs were found to possess DPPH and copper ion reduction capabilities in relation to antioxidant effects.