Dijitalleşen perakende sektörü ve X Y Z kuşaklarının yeni alışveriş adaptasyonu bir perakende şirketinde uygulama
Digitalized retail sector and an application on the new shopping adaption of X Y Z generations application in a retail company
- Tez No: 648292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanayi devrimi ile meydana gelen teknolojik değişiklikler çok kısa sürede dijitalleşen perakende sektörünü yakından etkilenmiştir. Günümüzde, üstün müşteri deneyimini oluşturabilmek için, perakendeciler dijital dönüşümü etkili biçimde kullanmalı ve birbirine bağlı alışveriş deneyimini sağlayarak, yarının tüketicisinin zihninde ve gönlünde yer eden, bire bir akıllı müşteri yolculuğu yaratmak zorundadır. Günümüzde Y ve Z kuşağının daha yoğun olduğunu düşünürsek hıza dayalı bir alışveriş alışkanlığı gözlemlenmektedir. Ayrıca her yıl internet ve dijitalleşme aşamalarının daha fazla gelişim göstermesi nedeniyle bilgiye erişim hızı çok fazla artmıştır. Z kuşağındaki kişilerin çok hızlı adapte olduğu bu süreç için perakende firmalarının da bu yönde yol alması gerekmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde; perakendeciliğin anlamı, perakendeciliğin tarihçesi, Dünya'da ve Türkiye'de perakendecilik, geleneksel ve modern perakende, perakende 1.0'dan 4.0'a geçiş aşamaları, Dünya'da ve Türkiye'de perakende sektörünün mevcut durumundan bahsedilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde; Perakendenin dijital dönüşümü, perakendeye yön veren yapay zeka, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, blockchain ve diğer trendlerden detaylı olarak bahsedilmiştir. Çalışmamızın son kısmında ise X Y Z kuşakların da yeni alışveriş deneyimlerinin benimsenmesi ve kuşakların gelecekteki yeni teknoloji alışkanlıklarını benimsemesi üzerine Türkiye'de ileri gelen perakende şirketine ait bir uygulamada üzerinde anket çalışması yapılmıştır, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological changes that occurred with the industrial revolution affected the retail sector closely, which became digital in a short time. Nowadays, to create a superior customer experience, retailers must use digital transformation effectively and create a one-to-one smart customer journey that is in the mind and heart of tomorrow's consumers by providing interconnected shopping experiences. Considering that Y and Z generations are busier today, a speed-based shopping habit is observed. Besides, the speed of access to information has increased significantly due to the progress of the internet and digitalization stages each year. For this process, where the people in the Z generation adapt quickly, the retail companies should also proceed in this direction. In the first part of our study; The meaning of retailing, the history of retailing, retailing in the world and Turkey, traditional and modern retail, Transition Phase from Retail 1.0 to 4.0, and the current state of the retail sector in the world and Turkey are mentioned. In the second part of our study; Digital transformation of retail, artificial intelligence that directs retail, internet of things, cloud technologies, blockchain, and other trends are mentioned in detail. In the last part of our study, a survey was conducted in an application owned by the leading retail company in Turkey on the adoption of new shopping experiences of X Y Z generations and the adoption of new technology habits for generations, and results and recommendations were included.