Göç idaresi çalışanlarının stresle başedebilme kapasitelerinin tükenmişlikdüzeylerine etkisi: Malatya örneği
Immigration administration employees deal with stressexhaustination of performance capacitieseffect on levels: Malatya example
- Tez No: 887534
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ AHMET DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya üzerinde yüzyıllardan beri varlığı bilinen göç olgusu birçok araştırmaya konu olmuştur. Özellikle son yıllarda Türkiye'ye yönelen göçmen grupların sayısı oldukça artmış bulunmaktadır. Ülkemize artan göçün belirli sonuçları da kendisi ile beraber gelmektedir. Bu sonuçların en belirgin olanlarından biriside Göç İdaresi Başkanlığının kurulması olarak kendini göstermektedir. Literatürde göç olgusu ile yapılan araştırmaların çoğunda göçmeler konu başlığını oluşturmaktadır. Bizim çalışmamızda ise göçmenlerle çalışan profesyonellerin stresle başa çıkma becerileri ve bu becerilerin tükenmişlik düzeyi ile olan ilişkisi incelenmiştir. Hem göç üzerine yapılan bu çalışma hem de göçmenler ile çalışan kişilerin hayat standartlarına etki edeceği düşünülen bu çalışma, literatüre katkı sağlayacaktır. Bu araştırmada, göç idaresi çalışanlarının stresle baş edebilme kapasitelerinin tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptaması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Malatya İl Göç İdaresi personelleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak 112 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada kişisel bilgi formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS 27 yazılımı kullanılarak tüm analiz çalışmaları program üzerinden yapılmıştır. Yapılan araştırmada stresle başa çıkma tarzı olarak“iyimser yaklaşım”,“kendine güvenli yaklaşım”ve“sosyal desteğe başvurma”yaklaşımları arttıkça tükenmişlik düzeyinin azaldığı,“çaresiz yaklaşım”ve“boyun eğici yaklaşım”tarzlarının artması ile de tükenmişlik düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği, kişisel bilgi formunda belirtilen demografik özellikler ile ilişkisi incelenmiş olup, elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which has been known for centuries worldwide, has been the subject of many studies. In recent years, the number of migrant groups heading to Turkey has significantly increased, bringing with it various consequences. One of the most notable of these consequences is the establishment of the Directorate General of Migration Management. While most studies in the literature focus on migrants, this study examines the stress coping skills of professionals working with migrants and the relationship between these skills and their burnout levels. It is believed that this study will contribute to the literature not only on migration but also on the living standards of those working with migrants. The aim of this research is to determine the relationship between the stress coping capacities of the employees of the Malatya Provincial Directorate of Migration Management and their levels of burnout. The sample of the study consists of 112 participants who completed a survey. The study used a personal information form, the Ways of Coping Questionnaire, and the Maslach Burnout Inventory. Data analysis was performed using IBM SPSS 27 software. The research findings indicate that an increase in“optimistic approach”,“self-confident approach”, and“seeking social support”as coping strategies is associated with a decrease in burnout levels, whereas an increase in“helpless approach”and“submissive approach”is associated with an increase in burnout levels. The relationship between the Ways of Coping Questionnaire and the Maslach Burnout Inventory and the demographic characteristics specified in the personal information form was examined, and the findings were discussed within the framework of the literature.