Term bebeklerde iki farklı sırayla uygulanan banyonun stres düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of bath applied i̇n two different sequences on stress level and physiological parameters i̇n term babies
  1. Tez No: 887540
  2. Yazar: AYŞE DİLAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma term bebeklerde, iki farklı sırayla uygulanan küvet banyosunun; stres düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler 18 Temmuz-20 Eylül 2023 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğan ve örneklem seçim kriterlerine uyan 104 term bebekten elde edilmiştir. Randomize olarak iki gruba ayrılan, Grup 1'deki 52 bebek önce başın sonra gövdenin yıkandığı, Grup 2'deki 52 bebek ise başın yıkanmasının sona bırakıldığı sarmalama küvet banyosu ile yıkanmıştır. Banyo uygulaması tüm bebeklerde aynı kişi tarafından, doğumdan 24 saat sonra gerçekleştirilmiştir. Bebeklerin stres düzeyleri banyo uygulaması öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere iki farklı gözlemci tarafından birbirinden bağımsız olarak, fizyolojik parametreler işlem öncesi ve sonrası aynı gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. Bebeklerin işlem öncesi stres düzeyleri gruplara göre benzerken (p>0,05), Grup 1'deki bebeklerin işlem sırasındaki (5,62±1,43a/6,12±1,45b) ve sonrasındaki stres düzeylerinin (2,52±1,11a/2,85±1,13b) Grup 2'deki bebeklerden (İşlem sırası: 3,67±1,31a/3,27±1,42b) (işlem sonrası: 1,02±1,23a/1,10±1,14b) anlamlı ölçüde yüksek (Sırasıyla: p0,05), Grup 1'deki bebeklerin işlem sonrası vücut sıcaklığı ortalamalarının (hemen sonra: 35,63 ± 0,28 1. dk.:35,86±0,35, 5. dk.: 36,03±0,27, 15. dk.: 36,28±0,25, 30. dk.: 36,36±0,25) Grup 2'deki bebeklerden (hemen sonra: 36,01±0,21 1. dk.: 36,29±0,27; 5. dk.:36,36±0,25; 15. dk.:36,43±0,23; 30. dk.:36,52±0,21) anlamlı ölçüde düşük(p0,05). Sonuç olarak; Bebek banyosu sırasında başın sona bırakılması, bebeklerin daha az stres yaşamalarına, daha çabuk sakinleşmelerine, vücut sıcaklıklarının ve O2 satürasyonlarının daha az düşmesine, kalp atım hızlarının daha az yükselmesine katkı sağlamaktadır. Küvet banyo uygulamasında başın sona bırakılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research showed that bath baths applied in two different orders in term babies; It was conducted as a randomized controlled experimental study to determine its effect on stress level and physiological parameters. The data was obtained from 104 term babies born in a training and research hospital between 18 July and 20 September 2023 and who met the sample selection criteria. Randomly divided into two groups, 52 infants in Group 1 were bathed with swaddling tub bath in which the head was washed first and then the trunk, and 52 infants in Group 2 were bathed with swaddling tub bath in which the head was washed last. Bathing was performed by the same person in all infants 24 hours after birth. Stress levels of the infants were evaluated independently by two different observers before, during and after bathing, and physiological parameters were evaluated by the same observer before and after the procedure. The stress levels of the groups before the procedure were similar (p>0.05), the stress levels of the infants in Group 1 during (5.62±1.43a/6.12±1.45b) and after the procedure (2.52±1.11a/2.85±1.13b) were significantly higher (p0.05), the mean post-procedure body temperatures of the infants in Group 1 (immediately after the procedure: 35.63 ± 0.28, 1st min.: 35.86±0.35, 5th min: 36,03±0,27, 15th min: 36,28±0,25, 30th min: 36,36±0,25) than the infants in Group 2 (immediately after: 36,01±0,21 1st min: 36,29±0,27; 5th min: 36,36±0,25; 15th min: 36,43±0,23; 30th min: 36,52±0,21) were significantly lower (p0.05).