Ters yüz edilmiş sınıf yönteminin 6.sınıf ses ve özellikleri ünitesinin öğretimine etkisi
The effect of the flipped classroom method on the teaching of the 6th grade sound and features unit
  1. Tez No: 887539
  2. Yazar: BÜŞRA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİYADDİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada, ters yüz edilmiş sınıf yönteminin 6. sınıf fen bilimleri dersinin“Ses ve Özellikleri”ünitesinde öğrencilerin akademik başarı, tutum ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi ve öğrencilerin bu uygulamalar hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlamaktadır. Araştırmanın yöntemi karma araştırma yöntemlerinden biri olan açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Yöntemin nicel boyutunda 6. sınıf öğrencilerinin ters yüz öğrenme modeli ile tasarlanan etkinliklerin“Ses ve Özellikler”Ünitesi'ni öğrenmelerine ve fen bilimleri dersine yönelik 21. yüzyıl becerilerine ve tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel kısmı, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Şanlıurfa ili Haliliye ilçesinde bulunan bir ortaokulda 6.sınıfta öğrenim gören iki şubedeki toplam 50 öğrenci ve fen bilimleri dersi öğretmeni oluşturmaktadır.“Ses ve Özellikleri”konusunun öğretiminde, 12 haftalık uygulama sürecinde, deney grubunda TYES yöntemi (Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yöntemi), kontrol grubunda ise 2018 fen bilimleri öğretim programındaki yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, akademik başarı testi, fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği, ortaokul öğrencilerine yönelik 21. yüzyıl becerileri ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 25.00 paket programı kullanılmıştır. Nitel veriler için de içerik analizi yapılarak deney grubundaki öğrencilerin TYES uygulaması hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırmanın nicel bulguları sonucunda deney ve kontrol grubunda gerçekleştirilen öğretim uygulamaları sonrasında akademik başarı fen bilimleri dersine yönelik tutum ve 21. yüzyıl becerileri bakımından deney ve kontrol gruplarının puan ortalamaları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca öğrenciler, ters yüz edilmiş sınıf yönteminin akademik başarıya, fen bilimleri dersine karşı tutumlarına ve 21. yüzyıl becerilerine olumlu anlamda etkisinin olduğu yönünde görüşlerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak öğrencilerin akademik başarıları, fen bilimleri dersine karşı tutumlarının ve 21. yüzyıl becerilerinin gelişimi açısından TYES yönteminin etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca TYES yöntemi ile ders işlenen deney grubundaki öğrencilerin uygulama ile ilgili çoğunlukla olumlu görüşlere sahip oldukları da görülmüştür. Buda öğrencilerin, TYES yönteminin fen bilimleri dersinde kullanılmasının mevcut öğretim programına göre daha faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yöntemi, Akademik Başarı, Tutum, 21. Yüzyıl becerileri, Ses ve Özellikleri
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of the flipped classroom method on students' academic achievement, attitudes and 21st century skills in the“Sound and Properties”unit of the 6th grade science course and to determine students' opinions about these practices. The method of the study was an explanatory cross-sectional design, which is one of the mixed research methods. In the quantitative dimension of the method, a quasi-experimental model with a pretest-posttest control group was used to determine the effect of the activities designed with the flipped learning model on 6th grade students' learning of the“Sound and Properties”unit and their 21st century skills and attitudes towards the science course. The experimental part of the study was conducted in the second semester of the 2023-2024 academic year. The study group consisted of a total of 50 students in two 6th grade classes in a secondary school in Haliliye district of Şanlıurfa province and the science teacher. "In the 12-week implementation process, the FC method (Flipped Class Method), was used in the experimental group and the methods in the 2018 science curriculum were used in the control group. The data were collected through academic achievement test, attitude scale, 21st century skills scale for middle school students and semi-structured interview forms. SPSS 25.00 package program was used to analyze the quantitative data. Content analysis was also used for qualitative data and the opinions of the students in the experimental group about the FC application were obtained. The quantitative findings of the study revealed that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group between the mean scores of the experimental and control groups in terms of academic achievement, attitude towards science course and 21st century skills after the teaching practices carried out in the experimental and control groups. In addition, students expressed various opinions that the flipped classroom model had a positive effect on their academic achievement, attitudes towards science course and 21st century skills. As a result, it was concluded that the FC method was effective in terms of students' academic achievement, attitudes towards science course and development of 21st century skills. It was also observed that the students in the experimental group who were taught with the FC method had mostly positive opinions about the application. This reveals that the use of the FC method in the science course is more beneficial than the current curriculum. KEYWORDS: Flipped Classroom Method, Academic Achievement, Attitude, 21st Century Skills, Sound and Its Properties