Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin aile katılımı sırasında kullandıkları etkinlik türlerine göre yaşanılan sorunların incelenmesi
Examination of the problems experienced by teachers working in preschool education institutions according to the types of activities they use during family participation
- Tez No: 887544
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ARCAGÖK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin aile katılımı sırasında kullandıkları etkinlik türlerinin belirlenmesi ve uygulama esnasında yaşadıkları sorunların belirlenmesidir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerine göre hazırlanmış ve araştırmada nitel araştırma deseni olan olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmadaki katılımcılar Çanakkale İli Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Bağımsız Anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinden seçilmiştir. 30 okul öncesi öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırmadaki veriler, araştırmacı tarafından oluşturulmuş görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu çalışmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin aile katılımı sırasında kullandığı etkinlik türlerinin ve uygulama esnasında yaşadıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda tüm öğretmenlerin okul öncesi eğitim planı uygularken aile katılım çalışmalarının hem planda yer alması hem de aile katılım etkinliklerinin bir gereklilik olması sebebiyle yer verdikleri tespit edilmiştir. Aile katılım sürecine en çok annelerin destek verdikleri görülmüştür. Öğretmenlerin, velilerin aile katılım sürecine ilgileri ve desteklerini yeter buldukları söylenebilir. Öğretmenlerin genel olarak haftada bir kez aile katılım etkinliklerine yer verdikleri görülmektedir. Kullanılan etkinlik çeşitlerine bakıldığında çoğunluğun Türkçe-Dil, deney etkinlikleri gibi destek gereken etkinlikler tercih ettikleri bunun dışında velilerin isteğine bağlı olarak beraber belirledikleri etkinlik türlerini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Velilerin etkinliklere karşı genelde istekli oldukları görülmektedir. Öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara baktığımızda zaman problemi, babalardaki isteksizlik, velilerin bilgi eksikliği bunların başında gelmektedir. Velilerin okul öncesi eğitimin ve aile katılımının önemini anlaması halinde var olan problemlerin azalacağı düşünülmektedir. Pandemi döneminde pek çok öğretmenin çalışmadığı çalışan öğretmenlerin çoğunluğu pandeminin aile katılımı üzerine etkisinin olmadığı kanaatindeler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the types of activities that teachers working in preschool education institutions use during family involvement and to determine the problems they experience during implementation. This research was prepared according to qualitative research methods and the qualitative research design, the phenomenology design, was used in the research. The participants in the study were selected from preschool teachers working in independent kindergartens affiliated to Çanakkale Province Biga District Directorate of National Education. 30 preschool teachers were studied. The data in the study were obtained through an interview form created by the researcher. The data obtained in the study were analyzed by content analysis method. In this study, it was aimed to determine the types of activities used by teachers working in preschool education in stitutions during family in volvement and the problems they experiencedduringimplementation. As a result of theresearch, it was determined that all teachers in cluded family in volvement activities while implementing the preschool education plan both because they were in cluded in the plan and because family in volvement activities were a necessity. It was seen that mothers supported the family in volvement process the most. It can be said tha tteachers find the interestand support of parents in the family in volvement processsufficient. It is seen tha tteachers generally include family in volvement activities once a week. Looking at the types of activitiesused, it was found that them ajori typ referred activities that required supportsuch as Turkish-Language, experiment activities, and other activities that they determined together depending on the parents' request. It is seen that parents are generally ent husiastic about the activities. When we look at the problems experienced by the teachers, time problems, reluctance of the fathers and lack of information of theparentsarethe main ones. It is thought that if parents understand the importance of preschool education and family in volvement, the existing problems will decrease. Many teachers did not work during the pandemic period, and the majority of the teachers who did work were of the opinion that the pandemic had no effect on family in volvement.