شَــرْحُ قصيدةِ البُردةِ لعليِّ بنِ محمود بن محمد بن مسعود الشَّــاهرودي البِسْطامي الْهَرَوِيّ الرَّازِيّ الشهير بِمُصَنِّفَك، (ت. 875ه) دراسةً وتحقيقًـا
Çalışmasıyla ünlü Ali b. Mahmud b. Muhammed b. Mesud eş-Şahûdî el Bistâmî, el Hurûfî Mussannifek'e (Ö.875H) ait Kasîdetü'l Bürde Şerhi
- Tez No: 785454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Sûfî ve Şâir Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî'nin (ö. 695/1296) Hz. Peygamber'e duyduğu sevgi ve özlemi dile getirmek için yazdığı“Ḳaṣîdetü'l-bürde”si İslâm dünyasında mümtaz bir yeri vardır. Bunun için bu eserin üzerine birçok şârihin şerh çalışması bulunmaktadır. Bu şârihlerden biri de genç yaşta eser telif etmeye başladığı için“Musannifek”lakabıyla tanınan Alî b. Muhammed'tir. Onun bu konudaki şerhi“Şerḥu Ḳaṣîdeti'l-Bürde”olarak tanınmaktadır. Ancak bu pek kıymetli eser, hak ettiği ilgiyi görememiş ve şimdiye kadar tahkik edilmemişti. Biz, bu eksikliği gidermek adına bu kıymetli eseri tahkik edip araştırmacıların istifadesini sunmaya çalıştık. Şârih Musannifek'in buradaki şerh metodunu şöyle açıklayabiliriz: Musannifek, her bir beyti müstakil olarak ele almaya çalışmıştır. Ancak bazen birlikte değerlendirdiği beyitler de bulunmaktadır. O, açıklayacağı beytin öncelikle kelimelerinin sözlük anlamlarını vermekte daha sonra onu izaha çalışmaktadır. Bununla birlikte o, anlaşılması zor ve kapalı olduğunu düşündüğü yerlere daha çok mesai harcadığı söylenebilir. Ayrıca Şârih Musannifek burada Nahiv ilmine de ciddi manada değinmektedir. Mesela o, pek çok beytin i'rabını yapıp bazı gramer kurallarını hatırlatmaktadır. Özellikle de o, zor ve müşkül olan i'rapları izah etmek adına ciddi mesai harcamaktadır. Bununla birlikte o, el-Bûsîrî'nin beyitlerdeki amacını doğru bir şekilde tespit etmek ve okuyucuları bu konuda ikna etmek için Kur'ân-ı Kerîm âyetlerinden ve Nebevî hadislerden istişhâdlarda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
The reader of the explanation of Sheikh Ali bin Mahmoud bin Muhammad bin Masoud Al Shahroudi Al Bastami Al Harawi, may God be pleased with him, of the Qasida called Al Burdah by Sheikh Muhammad bin Saeed Al Busiri, may God Almighty have mercy on him, sees that the Sheikh, may God have mercy on him, dealt with each line of the poem an explanation of its puzzles and what the reader might solve his understand, for each verse of the poem is a single chapter with explanation and statement, and if we want to summarize the explanation of the verses with lines that show what is in them, we say: The Qasida called Al-Burdah is a Qasida more famous than we mention it, and we mention what it has dealt with, but so that we do not leave a chapter in it unless we have entered it. The Qasida is a praise of the Prophet Muhammad, may God bless him and grant him peace. He greeted, and mentioned his virtues on the nation, nations, individuals and humanity, and the Qasida - almost - did not leave a chapter in mentioning his virtues and attributes except that I have knocked on it, and the scholars have taken great care of it. Among these explanations is this noble explanation. The Sheikh, may God have mercy on him, dealt with Qasidaul-Burdah in which Sheikh Al-Busiri praised the Prophet, each line separately, and for each line has a separate chapter for its explanation from the one before it. He has completed it in other verses, and when the Sheikh takes up the line, he begins by mentioning what is in it of vocabulary, an explanation of the words and an explanation of what the reader may need to understand, and then an explanation of each word in terms of syntax, and a digression in explaining what it contains of grammatical rules and an explanation of what the reader may form its parsing. Then a statement of the whole speech and its explanation, and a citation of the Qur'anic verses and the Prophetic hadiths, to understand the meaning that Sheikh Al-Busiri, may God have mercy on him, wanted from entering the line and its composition in the verses before and after it. This is a summary and a general statement that makes it clear to the reader that he has access to this explanation of pearl Qasida