Çocuklarda egzersizle oluşturulan hafif dehidrasyonun motor beceri ve bilişsel performansa etkileri
Effects of exercise-induced mild dehydration on motor skills and cognitive performance in children
- Tez No: 887552
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Egzersizin motor beceri ve bilişsel performans üzerindeki etkisi aynı zamanda hidrasyon durumuna duyarlıdır. Beyin işlevinin dehidrasyon nedeniyle bozulabileceği ve sonuç olarak motor beceri ve bilişsel performansta bozulmaya yol açabileceği varsayılmaktadır. Ancak araştırmaların çoğu, genellikle sıcakta egzersiz yapan genç sağlıklı yetişkinler üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarının tutarsız olması da herhangi bir sonuca varılmasını engellemektedir. Bulgular tutarlı olsa bile, yorgunluk ve artan sıcaklık gibi kafa karıştırıcı değişkenler, bu bulguları yorumlamayı engellemektedir. Ayrıca çocuklar üzerinde bu alanda çok az çalışma yapılmıştır. Bu sebeple veriler oldukça az ve yetersizdir. Araştırmamızda egzersizle tetiklenen hafif dehidrasyonun günlük hayatında rutin fiziksel aktivite yapan/yapmayan çocuklarda motor beceri ve bilişsel performans üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya yansız atama yoluyla gruplardan biri fiziksel olarak aktif (haftada 150 dk fazla egzersiz yapan) (n:57), diğeri sedanter (n:55) olmak üzere toplan 12-13 yaş grubu 112 çocuktan oluşan 2 grup dâhil edildi. Çalışmada; hidrasyonlu ve hafif dehidrasyonlu olarak değerlendirmek için tekrarlanan ölçümlerle dengelenmiş bir tasarım uygulandı. Hidrasyon durumlarını dengelemek amacıyla 12 saatlik hidrasyon programı uygulandı. Hidrasyonlu ölçümlerden sonra çocuklara, normal oda sıcaklığında (sıcaklık: 21±0.5 °C; nem: %45-50) yaklaşık doksan dakika orta yoğunlukta aralıklı egzersiz yaptırılarak hafif dehidrasyon oluşturuldu. Hidrasyon/Dehidrasyon durumunu belirlemek için idrar rengi, renk skalasından belirlendi. Ayrıca vücut ağırlığı değişimleri kullanıldı. Hidrasyon ve Hafif dehidrasyon durumunda çocuklara, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi (BOT-2) ve d2 dikkat testi uygulandı. SPSS paket programda farklılıkları belirlemek için Repeated Measures ANOVA testi, anlamlı sonuçlar bulunduğunda ikinci seviye olarak Bonferroni post-hoc testi yapıldı. Hidrasyonlu/Dehidrasyonlu gruplar ayrı ayrı incelendiğinde İnce Motor Beceri Hassaslığı, İnce Motor Beceri Bütünleşmesi, El Hüneri ve Çift Yönlü Koordinasyon, Denge, Koşma hızı ve Çeviklik, El kol koordinasyonu, Güç ve BOT-2 Toplam ön-sontest karşılaştırılmasında anlamlı fark tespit edilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The effect of exercise on motor skill and cognitive performance is also sensitive to hydration status. It is hypothesised that brain function may be impaired due to dehydration and consequently lead to impairment in motor skill and cognitive performance. However, most of the research has been conducted on young healthy adults who usually exercise in the heat. The inconsistency of research results also prevents any conclusions from being drawn. Even if the findings are consistent, confounding variables such as fatigue and increased temperature prevent interpretation of these findings.Even if the findings are consistent, confounding variables such as fatigue and increased temperature prevent interpretation of these findings. In addition, very few studies have been conducted on children in this field. Therefore, the data are quite scarce and insufficient. In our study, we aimed to investigate the effects of exercise-induced mild dehydration on motor skills and cognitive performance in children with or without routine physical activity in daily life.Two groups of 112 children aged 12-13 years, one physically active (exercising more than 150 min per week) (n:57) and the other sedentary (n:55), were included in the study by random assignment. In the study, a counterbalanced design with repeated measures was applied to evaluate hydrated and mildly dehydrated children.A 12-hour hydration programme was applied to balance their hydration status. After the hydration measurements, mild dehydration was induced in the children by intermittent exercise of moderate intensity for approximately ninety minutes at normal room temperature (temperature: 21±0.5 °C; humidity: 45-50%).Hydration to determine dehydration status, urine colour was determined using a colour scale. Body weight changes were also used.