Bekir Yıldız'ın roman ve öykülerinde halkbilimi unsurları
Folklore elements in Bekir Yıldız's novels and stories
- Tez No: 887551
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSER KARDAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 165
Özet
Halk, belirli bir coğrafi bölgede yaşayan ve ortak kültür özelliklerine sahip olan insan topluluğunu ifade eder. Halk bilimi, bu topluluğun oluşturduğu gelenekleri, inançları, müziği, mimarisi, edebiyatı kısacası kültürel unsurları çeşitli metotlarla inceleyen bir bilim dalıdır. Bununla birlikte, halk bilimi, halkın nesilden nesille aktardığı kültürel mirası analiz ederek anlamaya ve aktarmaya çalışır. Halk bilimi içerisinde değerlendirilen halk edebiyatı ise bu kültürel mirasın bir parçası olarak değerlendirilir ve halkın duygu ve düşüncelerini sözlü veya yazılı eserler aracılığıyla yansıtan bir alanı kapsar. Bu edebi tür, anonim olarak ortaya çıkan ve genellikle sözlü geleneğe dayanan eserleri içerir. Halk edebiyatı, masallar, destanlar, maniler, deyişler gibi çeşitli formlarda kendini göstermektedir. Sanatçılar, bu kültürel unsurları eserlerine entegre ederek toplumsal ve kültürel dokuyu zenginleştirirler. Bu bağlamda, halk bilimi ve halk edebiyatı, edebi eserlerin derinliğini ve toplumsal bağlamını anlamak için önemli bir araç haline gelirler. Bundan dolayı bu çalışmada Bekir Yıldız'ın eserlerinde yer alan halk bilimi ve halk edebiyatı unsurları doküman analiz tekniği ile incelenmiş tespit edilen ögeler ayrı ayrı başlık altında toplanarak sınıflandırılmıştır. Halk edebiyatı bölümünde halk hikâyeleri, atasözleri ve deyimler, dualar vs. gibi pek çok unsurun hem terim olarak kullanımı işlenmiş hem de bunlara ait metin örnekleri tespit edilmiştir. Halk bilimi alanında yer alan geçiş dönemlerinde ise; doğum ile ilgili unsurlar, ölüm, giyim- kuşam vs. dair pek çok unsura yer verilmiştir. Yapılan araştırma neticesinde Bekir Yıldız'ın incelenen eserlerinin kültürel unsurlar açısından oldukça zengin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“folk”refers to a group of people living in a specific geographical area who share common cultural characteristics. Folklore studies, on the other hand, is a field of study that examines the traditions, beliefs, music, architecture, literature, and other cultural elements created by this community through various methods. Additionally, folklore studies aim to understand the cultural heritage passed down from generation to generation by analyzing the folklore of the people.Within folklore studies, folk literature is considered a part of this cultural heritage and encompasses the realm where the emotions and thoughts of the people are reflected through oral or written works. This literary genre includes various forms of expression such as folk tales, epics, folk songs, proverbs, and sayings, often originating from anonymous sources and primarily transmitted through oral tradition.Elements of folklore studies and folk literature are frequently utilized in literary works such as novels and short stories. Artists enrich the societal and cultural fabric by integrating these cultural elements into their works. Thus, folklore studies and folk literature serve as important tools for understanding the depth and societal context of literary works. In this context, this study examines the elements of folklore studies and folk literature found in the works of Bekir Yıldız through document analysis technique. The identified elements are categorized under separate headings. In the section on folk literature, various products such as folk tales, proverbs, and sayings, as well as their textual examples, are identified. In the section on folklore studies, a wide range of elements, from transitional periods to aspects related to birth, death, clothing, etc., are discussed.The research findings indicate that Bekir Yıldız's examined works are rich in cultural elements.