Kabergolin kullanımının polikistik over sendromu üzerine etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of cabergoline useon polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 887563
  2. Yazar: ASLI SIĞINIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN KARAKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET KABERGOLİN KULLANIMININ POLİKİSTİK OVER SENDROMU ÜZERİNE ETKİSİNİN RETROSPEKTİF DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç:Polikistik over sendromu (PKOS), hiperandrojenemi ve oligo/anovulasyon ile karakterize, üreme dönemindeki kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluktur. Hiperprolaktinemi de PKOS vakalarının yaklaşık yarısında görülebilir. Kabergolin, prolaktin seviyelerini düşüren en sık kullanılan dopamin agonistidir. Çalışmamızın amacı, kabergolinin hiperprolaktinemik PKOS vakalarında androjen düzeyleri ve klinik yanıtlar üzerine etkilerini değerlendirmek ve bu etkileri prolaktinoma vakaları ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya, 01/03/2018 ile 01/03/2024 tarihleri arasında kabergolin tedavisi almış 34 hiperprolaktinemik PKOS vakası ile aynı dönemde prolaktinoma tanısı alıp kabergolin tedavisi görmüş 30 vaka dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterleri, 18-40 yaş aralığında ve reprodüktif dönemdeki kadınlar olarak belirlenmiştir. Çalışma dışı bırakma kriterleri 18 yaş altı, menopozdakiler, kanser, ağır komorbid hastalık ya da otoimmün hastalık tanısı almış olmak ve hamilelik veya emzirme döneminde olmak olarak belirlendi. Ayrıca, prolaktin ve androjen düzeylerini etkileyebilecek ilaçları kullanan hastalar da çalışma dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE EVALUATION OF THE EFFECT OF CABERGOLINE USE ON POLYCYSTIC OVARIAN SYNDROME Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common hormonal disorder in women of reproductive age, characterized by hyperandrogenemia and oligo/anovulation. Hyperprolactinemia can be observed in approximately half of PCOS cases. Cabergoline is the most commonly used dopamine agonist that reduces prolactin levels. This study aims to evaluate the effects of cabergoline on androgen levels and clinical responses in hyperprolactinemic PCOS cases and compare these effects with prolactinoma cases. Materials and Methods: The study included 34 hyperprolactinemic PCOS cases and 30 prolactinoma cases who received cabergoline treatment between 03/01/2018 and 03/01/2024. Inclusion criteria were women aged 18-40 years and in their reproductive period. Exclusion criteria were being under 18, menopausal, having a diagnosis of cancer, severe comorbid disease or autoimmune disease, and being pregnant or in the breastfeeding period. Patients using medications that could affect prolactin and androgen levels were also excluded from the study.