Ergenlerde problemli internet kullanımı ile olası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between problematic internet use in adolescents and possible symptoms of attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 887575
  2. Yazar: MOHAMMED ABBAS MOHSIN ALSUBAIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde problemli internet kullanımının ile olası dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 14-17 yaş arasında bulunan 300 kişi katılımıştır. Katılan bireylerin önce sosyodemografik özellikleri sorgulandıktan sonra DEHB Derecelendirme Ölçeği—5, Kompulsif İnternet Kullanımı Ölçeği (CIUS) ve Beck Depresyon Envanterinin (BDE) uygulanmıştır. Beck Depersyon Envanteri'ne göre katılımcıların büyük çoğunluğunun hafif ile orta düzey depresyona sahip olduğu bulunmuştur (%38,2- %52,2). Ergenlerde cinsiyet farklılıklarının kompulsif internet kullanımları, olası DEHB belirtileri ve depresyon düzeyleri arasında farklıllığa neden olmadığı görülmüştür (p>0,05). Ayrıca bireylerin Kompulsif İnternet Kullanım Ölçeği puanları ile depersyon düzeyleri arasında istatistiksel olrak anlamlı ve pozitif korelasyon ortaya çıkmıştır (r= 0,141; p0,05) ancak depresyon düzeyleri ile olası DEHB belirtileri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between problematic internet use in adolescents and possible symptoms of attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). A total of 300 individuals between the ages of 14-17 participated in the study. The sociodemographic characteristics of the participating individuals were first questioned and then ADHD Rating Scale-5, Compulsive Internet Use Scale (CIUS) and Beck Depression Inventory (BDI) were administered. According to Beck Depression Inventory, the majority of the participants were found to have mild to moderate depression (38.2%-52.2%). It was observed that gender differences in adolescents did not cause differences between their compulsive internet use, possible ADHD symptoms and depression levels (p>0.05). In addition, there was a statistically significant and positive correlation between Compulsive Internet Use Scale scores and depression levels (r= 0.141; p0.05), but it was concluded that there was a statistically significant positive relationship between depression levels and possible ADHD symptoms.