Sulak alan mevzuatı ve statüleri açısından avlan gölü ve çevresinin siyasal ve kültürel ekolojisi
Political and cultural ecology of lake avlan and its surroundings in terms of wetland legislation and status
  1. Tez No: 887600
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kültürel ekoloji, insanların doğal çevreleriyle etkileşimlerini ve bu etkileşimlerin kültürel faktörler tarafından nasıl şekillendirildiğini inceleyen bir araştırma alanıdır. Siyasi ekoloji ise politika ve çevresel değişim arasındaki ilişkileri ele alarak, çevre politikalarının ve kaynak dağılımlarının sosyal ve çevresel sonuçlarını incelemektedir. Bu çalışma, insanların çevresel faktörlerle etkileşimlerini daha derinlemesine anlamak ve bu etkileşimlerin kültürel ve siyasi yönlerini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, Avlan Gölü ve çevresindeki yerel halkın sulak alan ile ilişkileri, çevresel politikaların ve toplumsal yapıların doğal çevre üzerindeki etkileri gibi konular detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu etkileşimlerin sonuçları analiz edilmiştir. Avlan Gölü ve çevresinde yaşayan yerel halkın sulak alanla olan ilişkisini daha iyi kavramak için, araştırma sahasında 66 kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, etnografya (etnografik) ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak açıklanmıştır. Bu veriler doğrultusunda, Avlan Gölü ve çevresinde yaşayan yerel halkın sulak alanla olan ilişkisi ve gölde meydana gelen değişimler açıklanmıştır. Elde edilen verilere göre, Avlan Gölü, çevresindeki doğal ve insan kaynaklı etkenler nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Gölün kurumasının ardından araştırma sahasındaki biyoçeşitlilik azalırken, tarımsal üretim kalitesi ve yeraltı su seviyelerinde azalmalar görülmektedir. Gölün kurumasıyla birlikte arazi yüzeyi ve toprak sıcaklıklarında artışlar gözlenmiştir. Bu durum, arazideki biyoçeşitlilikte azalmalara ve orta büyüklükte yangın riskinin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca, Avlan Gölü'nde yapılan balıkçılık ve kuruyan göl arazisinde gerçekleştirilen küçükbaş hayvancılık faaliyetleri nedeniyle göl ekosistemi zarar görmektedir. Avlan Gölü'nün kuruması, araştırma sahasındaki birçok bitki ve hayvan türünün yaşam alanlarını kaybetmesine neden olurken, yerel halk üzerinde ekonomik ve sosyal kayıplara yol açmaktadır. Bu sebeple, Avlan Gölü'nün korunması için sürdürülebilir arazi kullanımı, yasalarla desteklenen koruma alanlarının oluşturulması ve toplumsal farkındalığın artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural ecology is a discipline that explores the interactions between humans and their natural environment, emphasizing how these interactions are influenced by cultural factors. Political ecology, in contrast, focuses on the interplay between politics and environmental change, analyzing the social and environmental consequences of environmental policies and resource distribution. This research aims to provide a deeper understanding of human-environment interactions, emphasizing the cultural and political dimensions of these interactions. In this context, the study has thoroughly examined the relationship between the local community around Avlan Lake and the wetland, as well as the effects of environmental policies and social structures on the natural environment, analyzing the outcomes of these interactions. In order to better understand how the local community near Avlan Lake interacts with the wetland, 66 individuals in the study area were interviewed using semi-structured methods. The information gathered from these interviews underwent analysis through ethnographic and content analysis approaches. This examination elucidated the dynamics between the local community and the wetland, along with the transformations observed in Avlan Lake. The findings indicate that Avlan Lake is at risk of drying up due to both natural and human-induced factors in its vicinity. The drying of the lake has led to a decrease in biodiversity, agricultural production quality, and groundwater levels in the study area. Additionally, it has resulted in increased land surface and soil temperatures. This situation has caused a reduction in biodiversity and a higher risk of medium-scale fires in the area. Moreover, the ecosystem of Avlan Lake has been harmed by fishing activities in the lake and small-scale livestock farming on the dried lakebed. The drying of Avlan Lake has resulted in the loss of habitats for many plant and animal species in the area, leading to economic and social losses for the local community. Therefore, to protect Avlan Lake, it is necessary to implement sustainable land use practices, establish legally supported protected areas, and raise public awareness.