Manisa Organize Sanayi Bölgesi firmalarında çalışan muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşmeye yönelik algısı
The perception of digitalization among accounting professionals employed in companies within the Manisa Organized Industrial Zone
- Tez No: 887601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE YAKUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Daha sonra doldurulacaktır.Bu tez, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşmeye yönelik algılarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşme, muhasebe uygulamalarında köklü değişimlere neden olarak süreçlerin otomasyonunu ve verimliliğini artırmaktadır. Ancak, bu dönüşümün muhasebe meslek mensupları tarafından nasıl algılandığı ve kabul gördüğü konusunda literatürde sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu bağlamda, çalışma, muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme sürecine ilişkin tutumlarını ve bu sürecin mesleki uygulamalara olan etkilerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Özellikle Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin, uluslararası bağlantıları ve hızlı dijitalleşme süreçleriyle dikkat çeken bir endüstri merkezi olması, bu çalışmanın önemini daha da artırmaktadır. Araştırma süresince nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modeli takip edilerek veri toplanmıştır. Çalışmada, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 154 muhasebe meslek mensubuna anket ve ölçek uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi anketi ve muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme algı ölçeği kullanılmıştır. Anket soruları, katılımcıların demografik bilgilerini; ölçek ise dijitalleşme hakkındaki bilgi düzeylerini ve dijitalleşmeye yönelik algılarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, betimleyici istatistikler ve çeşitli analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Özellikle, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, unvan, yaş ve mesleki kıdem yılı gibi değişkenler üzerinden dijitalleşme algısındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Demografik özellikler incelendiğinde, katılımcıların büyük bir kısmının 30-45 yaş aralığında ve çoğunluğunun lisans mezunu olduğu görülmüştür. Araştırmanın bulguları, muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme sürecine genel olarak olumlu baktıklarını, ancak bu sürecin bazı endişelere de yol açtığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, dijitalleşmenin iş süreçlerini kolaylaştırdığı ve verimliliği artırdığı konusunda hemfikir olmakla birlikte, yeterli eğitim ve teknolojik altyapının sağlanamaması durumunda bu sürecin zorluklar yaratabileceğini belirtmişlerdir. Ayrıca, yaş ve mesleki kıdem gibi faktörlerin dijitalleşme algısında belirleyici olduğu; genç ve daha az kıdemli meslek mensuplarının dijitalleşmeye daha açık oldukları saptanmıştır. Sonuç olarak, dijitalleşme sürecinin muhasebe meslek mensupları tarafından büyük ölçüde olumlu karşılandığı, ancak bu sürecin başarılı bir şekilde yönetilmesi için gerekli eğitim ve teknolojik altyapı yatırımlarının yapılmasının elzem olduğu sonucuna varılmıştır. Dijitalleşme, muhasebe mesleğinin geleceği için büyük fırsatlar sunmakla birlikte, bu sürecin getirdiği risklerin de etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, meslek mensuplarının dijital dönüşüme uyum sağlamalarını desteklemek için sürekli eğitim programlarının ve uygun teknolojik altyapının sağlanması önerilmektedir. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişen ve uluslararası bir endüstri merkezi olması, bu çalışmanın bulgularının genelleştirilebilirliğini artırmakta ve sonuçların ulusal ve uluslararası düzeyde dikkate alınmasını gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to thoroughly investigate the perceptions of accounting professionals towards digitalization within the Manisa Organized Industrial Zone. Digitalization induces profound changes in accounting practices, enhancing process automation and efficiency. However, there is limited literature on how these transformations are perceived and accepted by accounting professionals. Accordingly, this study seeks to evaluate the attitudes of accounting professionals towards the digitalization process and its impact on their professional practices. The significance of this research is further underscored by the Manisa Organized Industrial Zone's status as an internationally connected industrial hub undergoing rapid digitalization. During the research, quantitative methods, specifically descriptive and relational survey models, were employed to collect data. The study involved administering surveys and scales to 154 accounting professionals operating within the Manisa Organized Industrial Zone. The data collection instruments included a demographic information survey and a digitalization perception scale for accounting professionals. The survey aimed to gather demographic data from the participants, while the scale assessed their knowledge levels and perceptions of digitalization. The collected data were analyzed using descriptive statistics and various analytical techniques, focusing particularly on differences in digitalization perceptions based on variables such as gender, marital status, educational background, job title, age, and professional tenure. An examination of the demographic characteristics revealed that the majority of participants were aged between 30 and 45, with most holding undergraduate degrees. The findings of the study indicate that accounting professionals generally view the digitalization process positively, though it also raises certain concerns. Participants concurred that digitalization facilitates work processes and increases efficiency, but they also noted that insufficient training and technological infrastructure could pose challenges. Furthermore, factors such as age and professional tenure significantly influenced digitalization perceptions, with younger and less experienced professionals being more receptive to digitalization. In conclusion, the digitalization process is largely welcomed by accounting professionals; however, successful management of this transition necessitates substantial investments in education and technological infrastructure. While digitalization offers significant opportunities for the future of the accounting profession, the associated risks must be effectively managed. Therefore, continuous training programs and the provision of appropriate technological infrastructure are recommended to support accounting professionals in adapting to digital transformation. The advanced and international status of the Manisa Organized Industrial Zone enhances the generalizability of this study's findings, making it imperative for the results to be considered both nationally and internationally.