Moral decision making during COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasındaki ahlaki karar almalar
- Tez No: 887602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN TERRY ESKENAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ahlak, atalarımızın işbirliği anlayışına ve başkalarına karşı sorumluluk duygusuna dayanıp grup içi normlar ve kurallar aracılığıyla insan yaşamında önemli bir rol oynar. Bu çalışmada, COVID-19'dan korunma karşıtı davranışların bu hastalığın etkisiyle kişilerin ahlak anlayışı ve ahlaki yargılarının değiştiğini, maske takmak gibi yeni toplumsal normların yaratıldığını veya partilere gitmek gibi bazı tarafsız eylemlere bakış açısının değiştiğini öneriyoruz. Mevcut çalışma, bireylerin varsayımsal COVID-19 senaryolarına karşı ahlaki yargı, öfke ve iğrenme tepkilerini inceleyerek, kural ihlali durumlarında daha yüksek ahlaki yargı ve öfke tepkilerini doğruladı. Varolan literatür, iğrenmenin hastalıktan kaçınmaya bir tepki olarak çalıştığını ileri sürmektedir. Ancak, sonuçlarımız, varsayımsal durumlarla ilgili ahlaki yargıları sorulduğunda bireylerin birincil duygusal tepkisinin iğrenme değil öfke olduğunu gösterdi. Bu, Salmonella gibi diğer hastalıkların aksine COVID-19 ile ilgili önyargılardan ve COVID-19'un daha az belirgin yayılma yollarından kaynaklanıyor olabilir. İki deneyde, literatürden farklı bulunan sonuçların, özellikle de maske takmanın, kurallara uymanın önemiyle açıklanabileceğini gösterdik. Kural ihlali durumlarında, iğrenmeyi tetikleyecek gerçek bir COVID-19 tehdidi olup olmadığına bakılmaksızın öfke ve ahlaki yargılar tetiklendi. Ayrıca, Deney 2, bireylerin COVID-19'u gripten daha yüksek bir risk oluşturduğunu algılamasına rağmen, COVID-19'un hastalıktan kaçınma yönünün birincil tepki olarak iğrenmeyi tetiklemek için yeterli olmadığını doğruladı.
Özet (Çeviri)
Morality plays a significant role in human lives, rooted in our ancestors' understanding of cooperation and sense of responsibility towards others, and is maintained via in-group norms and rules. Here we suggest that with the effect of COVID-19, the understanding of morality and moral judgments of anti-prevention behaviors changed, such that new societal norms like wearing a mask have been created, or perspectives on some neutral acts like going to parties have changed. The current study examined individuals' moral judgment, anger, and disgust reactions towards hypothetical COVID-19 scenarios, confirming higher moral judgment and anger reactions in cases of rule violation. Furthermore, previous literature suggests that disgust works as a response of disease avoidance. However, our results showed that individuals' primary emotional reaction was anger rather than disgust when asked about their moral judgment of the situation. This might be due to the stigma of COVID-19 and its less obvious ways of spreading, as opposed to other diseases like Salmonella. In two experiments, we showed that contrast could be explained by the importance of rule-following, particularly for mask-wearing. In cases of rule violation, anger and moral judgments were triggered regardless of whether there was a real COVID-19 threat or not, which would trigger disgust. Furthermore, Experiment 2 confirmed that even though individuals perceive COVID-19 to pose a higher risk than the flu, the disease avoidance aspect of COVID-19 is not enough to trigger disgust as the primary reaction.