Talking about other's mind: Do maternal mental state talk differentiate depending on the characteristics of the other?
Başkasının zihni hakkında konuşmak: Annenin zihin durumu konuşmaları diğerlerinin özelliklerine göre farklılaşır mı?
- Tez No: 887603
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE SELÇUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE EKERİM AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mevcut çalışma, annelerin zihinsel durum konuşmalarının başkalarının kimliklerine (kültürel kimlik, algılanan sosyoekonomik düzey, yaş) göre değişip değişmediğini inceleyerek çocukların zihinsel durum anlayışının grup içi avantajının gelişimsel kökenlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmaya 162 Türk anne ve çocukları (Ort. yaş = 10.09 yıl, SS = 1.37; 81 erkek) karma desen ve rastgele atama kullanılarak katılmıştır. Annelerden çocuklarına bazı fotoğraflar anlatmaları istenmiş ve zihinsel durum konuşmaları kodlanmıştır. Kendi kültürel içgruplarını gören annelerin dış gruplarını gören annelere kıyasla fotoğraftaki yetişkinlere daha çok duygu atfı yaptığı, ancak fotoğraftaki çocuklara yapılan duygu atıflarında bir farka rastlanmadığı bulunmuştur. Bu çalışma, zihinsel durum konuşmasının tasvir edilen kişinin özelliklerine bağlı olarak nasıl değişebileceğini anlamak için önemli bir adım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
By examining whether mothers' mental state talk varies based on the identities of others (cultural identity, perceived SES, age), the current study seeks to understand the developmental origins of the ingroup advantage of children's mental state understanding. Using a mixed-design and random assignment, 162 Turkish mothers and their children (M = 10.09 years, SD = 1.37; 81 boys) participated in this study. Mothers were asked to describe photos to their children and their mental state talk was coded. Whereas mothers referred to the emotions of the adults in their ingroups' more, this difference was not found when describing photos of children. This study presents an important step to understand how mental state talk could differ depending on the target's characteristics.