10-11 yaş yüzücülerde uygulanan kol mekaniği drillerinin 50 metre serbest yüzme derecelerine etkisi
Arm mechanics drills applied to 10-11 year old swimmers on 50 meter freestyle swimming degrees effect
- Tez No: 887612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken özelleşmeyi gerektiren yüzme branşında yer alan genç yüzücüler için teknik geliştirici alternatif bir antrenman programı ortaya koymaktır. Araştırma grubu en az 2 yıl yarışma tecrübesi olan Nesibe Aydın Okulları Yüzme Havuzunda spor yapan 10-11 yaşındaki 10 kişi deney grubu ve 9 kişi kontrol grubunda olmak üzere toplam 19 yüzücüden oluşmaktadır. Araştırmada başarı testi sürecinde deney grubuna 8 hafta boyunca deneyimli 3 antrenör tarafından uygulatılacak olan teknik geliştirici antrenman drilleri uygulanmıştır. Katılımcıların 50 metre serbest stil yüzme ölçümlerinin kaydının yapılacağı“finish lanevision”uygulamasının ara yüz ekran görüntüleri alınmıştır. Antropometrik ölçümler Seca marka boy-kilo ölçer ile kiloları,“oturma boy uzunlukları”ve“boy uzunlukları”alınmıştır. Oluşturulan gruplar haftada 3 gün 8 hafta boyunca çalışmaya devam etmiştir. Katılımcıların final puanları hesaplanarak zirve boyları değerlendirilmiş ve antrenmanlara başlamadan önceki hafta 50 metre serbest yüzme ön test ölçümleri alınmıştır. 8 hafta olarak uygulanan teknik geliştirici antrenman süreci tamamlandıktan sonra katılımcıların 50 metre serbest yüzme ön test ölçümleri son test ölçümleri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler medyan ve çeyrek sapma değerleri ile betimlenmiştir. Örneklem grubunun büyüklüğü < 30 olduğu için gruplar arasındaki farklılıklar non-parametrik yöntemlerden Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi ile test edilmiştir. Elde edilen bulguların anlamlılık düzeyi %5 yanılma payı ile %95 güven aralığında yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre deney grubunun ön test ölçümleri ve kontrol grubunun ön test ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu değerler deney grubunun ön test değerleri açısından yüzme performas düzeyi olarak daha iyi olduğunu göstermektedir. Deney grubunun ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Son test ölçümlerinde 50 metre serbest stil yüzme süreleri ön test ölçümlerine kıyasla daha düşüktür. Bu sonuçlar deney grubuna uygulanan kol mekaniği drillerinin 50 m serbest yüzme derecelerine olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir. Bu sonuçlardan hareketle kontrol grubunun ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Deney grubunun son test ölçümleri ve kontrol grubunun son test ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubunun yüzme süreleri kontrol grubuna göre daha düşüktür. Bu sonuçlar deney grubuna uygulanan kol mekaniği drillerinin 50 m serbest yüzme derecelerine olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to put forward an alternative training program that improves technique for young swimmers in the swimming branch that requires early specialization. The research group consists of a total of 19 swimmers, aged 10-11, who have at least 2 years of competition experience and do sports at the Nesibe Aydın Schools Swimming Pool, 10 of whom are in the experimental group and 9 of whom are in the control group. In the research, during the success test process, technical development training drills were applied to the experimental group by 3 experienced coaches for 8 weeks. Interface screenshots of the“finish lanevision”application, where participants' 50-meter freestyle swimming measurements will be recorded, were taken. Anthropometric measurements were taken using a Seca brand height-weight meter, including weight,“sitting height”and“height”. The created groups continued to work 3 days a week for 8 weeks. The final scores of the participants are calculated and their peak heights are evaluated, and 50-meter free swimming pre-test measurements will be taken in the week before the training starts. After the 8-week technical development training process was completed, participants' 50-meter freestyle swimming pre-test and post-test measurements were taken. The data obtained from the research are depicted with median and quarter deviation values. Since the size of the sample group was < 30, differences between groups were tested with the Wilcoxon Ranked Signs Test, one of the non-parametric methods. The significance level of the findings was interpreted within a 5% margin of error and a 95% confidence interval. According to the research results, a significant difference was found between the pre-test measurements of the experimental group and the pre-test measurements of the control group. These values show that the experimental group has a better swimming performance level in terms of pre-test values. A statistically significant difference was found between the pre-test and post-test measurements of the experimental group. In post-test measurements, 50-meter freestyle swimming times were lower than in pre-test measurements. These results show that the arm mechanics drills applied to the experimental group had a positive effect on the 50 m free swimming times. Based on these results, no statistically significant difference was found between the pre-test and post-test measurements of the control group. A significant difference was found between the post-test measurements of the experimental group and the control group. The swimming times of the experimental group are lower than the control group. These results show that the arm mechanics drills applied to the experimental group had a positive effect on the 50 m free swimming times.