Gravitational waves as the probe of early universe
Erken evrenin kütleçekim dalgaları ile incelenmesi
  1. Tez No: 887686
  2. Yazar: AHMET EMRAH YÜKSELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zayıf etkileşimleri sayesinde kendi kaynaklarının bilgisini günümüze kadar dahi taşıyarak“Stokastik Kütleçekim Dalgası Ardalanı”na katkıda bulunma potansiyeline sahip olmaları ve özellikle yakın zamanda elde edilen doğrudan keşifleri kütleçekim dalgaları üzerine olan çalışmaları hızlandırmış ve daha da önemli hale getirmiştir. Bu tezin esas amacı birinci dereceden kozmolojik faz geçişlerinin ve bunların bir ürünü olarak kütleçekim dalgalarının nümerik simülasyonlar aracılığıyla incelenmesidir. Bu kapsamda ilk olarak skaler-tensör teorilerin bir alt grubu olan“minimal olmayan biçimde etkileşimli skaler alan”modeli birinci dereceden kozmolojik faz geçişi bağlamında kullanılmış olup, etkileşim sabitinin bu süreç üzerindeki olası izleri belirlenmek üzere incelenmiştir. Tezin diğer bölümü ise evrenin genişlemesi ile faz geçişi arasındaki karşılıklı etkiyi incelemeye ve bunun yanı sıra arkaplan evriminin izotropiden şaşma durumunun kayma gerilmesinin enerji yoğunluğu parametresi cinsinden belirlenmesine ayrılmıştır. Bu amaç doğrultusunda“Bianchi Type-I”metriği modele uygulanmış ve düzen parametresi olarak da minimal etkileşimli skaler alan kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study of gravitational waves has recently become more and more important especially after their direct detection, since they have the potential to provide information about own sources due to their weakly interacting nature, which may allow them to remain almost intact even from processes of the early Universe and to contribute to the“Stochastic Gravitational Wave Background”today. The main purpose of this thesis is to examine the first-order cosmological phase transitions and the gravitational waves as the remnants of these processes by virtue of numerical simulations. To this end, firstly, the non-minimally coupled scalar field model is examined in the context of first-order cosmological phase transitions in order to determine the possible effect of the coupling parameter on the process. Then, the other section of the thesis is devoted to investigation of the mutual effects between the expansion of the Universe and the phase transition, together with the inspection of anisotropy through the energy density parameter of the shear scalar by implementing the Bianchi Type-I metric to the model, which contains a minimally coupled scalar field as the order parameter of the transition.